1. Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 7 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. 1. Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı nedir,tanzimat dönemindeki sanat anlayışı, 1dönemdeki sanat anlayışı, tanzimat edebiyatının sanat anlayışı, tanzimat 1 dönem sanat anlayışı,

  1. Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı

  1860-1876 yillari arasında Tanzimat edebiyatinin birinci dönem temsilcileri Şinasi, Ziya Paşa, Namik Kemal, Ahmet Mithat Efendi, Şemsettin Sami ve Ahmet Vefik Paşadir.

  Bu dönemde sanat toplum içindir görüşü benimsenmiştir. Bu sebeple şiirde söyleyişe değil fikire önem verilmiştir. Dilde sadeleşme fikri savunulmuş ama uygulanamamıştır. Hece vezni ve halk edebiyatı da savunulmuş ama sözde kalmiştir. Divan edebiyatına tümden karşı çıkılmış ve ağır bir dille eleştirilmiştir. Fransız edebiyatı örnek alınarak romantizmden etkilenilmiştir.

  Roman, tiyatro, makale gibi batıdan alınan türler ilk defa bu dönemde kullanılmıştır. Noktalama işaretleri de ilk defa bu dönemde kullanilmiştir. Kölelik ve cariyelik, romanlarda sıkça işlenmiştir. Romanlar teknik bakımdan oldukça zayıftır. Yer yer olayların akişi kesilerek okuyucuya bilgiler verilmiştir, uzun uzun tasvirler yapılmış, tesadüflere sıkça yer verilmiştir.

  Edebiyatçılar edebiyatın yanında devlet işleriyle, siyasetle de bilfiil ilgilenmişlerdir.
   
Yükleniyor...