10 Kasım Atatürk Haftası İle İlgili Kısa Yazı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 13 Eki 2013 tarihinde açılan konu

 1. 10 Kasım Atatürk haftasına özel kısa yazılar bulabilirsiniz sayfamızda..


  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/10-kasim-ile-ilgili-kompozisyon-ornegi-70376.jpg]10-kasim-ile-ilgili-kompozisyon-ornegi-70376[/IMGALT]

  Atatürk İle İlgili Kısa bir yazı

  Cumhuriyetimzin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde saat dokuzu beş geçe öldü.O tarihten itibaren 10 Kasım’la başlayan hafta, yurdumuzda Atatürk Haftası olarak değerlendirilir.O hafta içinde; Atatürk’ün yaşamı, yurtseverliği, inkılap ve ilkeleri anlatılır. Açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda, Atatürk’ün konuşmaları kendi sesinden dinletilir. Atatürk’le ilgili filmler gösterilir.

  10 Kasım günü Atatürk, tüm yurtta törenlerle anılır. Ölüm anı olan saat dokuzu beş geçe “ti” sesi ile saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durarak düdüklerini çalarlar. Düzenlenen anma törenlerinde Ata’nın yaşam öyküsü, Atatürk inkılap ve ilkeleri anlatılır, seçilmiş Atatürk şiirleri okunur.

  Atatürk’ün Kısa Yaşam Hikayesi

  Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Babası Ali Rıza Bey, annesi Zübeyde Hanım’dır. Önce mahalle mektebine daha sonra çağdaş eğitim veren Şemsi Efendi İlkokuluna, askeri liseyi ve askeri ortaokula, askeri liseye ve İstanbul Harp Akademisinden kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu. Osmanlı Ordusu’na katıldı. Balkan Savaşı’na gönderildi, oradan Çanakkale Anafartalar Grup Komutanlığına getirildi.

  Osmanlı Devleti, Mondros Antlaşması’yla işgal edilince yurdu düşmanlardan kurtarmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Amasya, Sivas, Erzurum kongrelerinden sonra halk ile birlikte Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı.”Egemenlik ulusundur.”ilkesiyle padişaha ve dünyaya Türk milletinin bağımsızlık fikrini duyurdu.

  1.İnönü,2.İnönü, Sakarya ve Dumlupınar savaşlarından sonra düşman yurttan kovdu.29 Ekim 1923’te cumhuriyeti kurdu, ilk cumhurbaşkanı seçildi. Türk milelinin çağdaşlaşması için peş peşe inkılâplar yaptı.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de saat: 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda aramızdan ayrıldı. Naşı geçici olarak Ankara’da Etnografya Müzesine kondu, daha sonra 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi. Ancak, bizlere bıraktığı ilkeler ve yaptığı devrimler ile manevi olarak Türk milletinin kalbinde sonsuza değin yaşayacaktır.
   
 2. Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 9'u 5 geçe yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Kas 2014
Yükleniyor...