10 Kasım Atatürkü Anma Günü

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 10 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  10 kasım Atatürkü anma günü 2011
  10 kasım atatürkü anma günü ve atatürk haftası ile ilgili yazı

  10 KASIM 1938....
  Büyük Önder Atatürk'ü Özlemle Anıyoruz.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 73'üncü yılında yurt genelinde KKTC ile dış temsilciliklerde tören ve etkinliklerle anılıyor.
  Atatürk için ilk tören Anıtkabir'de gerçekleştirildi.

  1881 yılından 1938'e kadar süren kısa hayatında çok büyük işler başardı. O, çöken bir imparatorluğun küllerinden yeni bir anlayış ve yeni bir devlet ortaya çıkarmayı başardı. O, yürüttüğü savaşla, hem düşmanları bu topraklardan kovmayı başardı, hem de modern bir devlet kurdu.. Bizlere çağdaş ve modern bir devleti, yani Türkiye Cumhuriyeti'ni armağan eden Mustafa Kemal Atatürk, bundan 73 yıl önce, 10 Kasım 1938'de saat 9'u 5 geçe aramızdan ayrıldı.

  Aramızdan ayrılışının 73. yılında etkinliklerle anılıyor. Ankara'da anma etkinliklerine Anıtkabir'de düzenlenen törenle başlandı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve devlet erkanı, Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu ve saat 09.05'te saygı duruşunda bulundu. Aynı anda tüm yurtta sirenler çaldı. bayraklar yarıya indirildi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Anıtkabir Özel Defterine Yazdığı Mesaj;

  "İdealleriniz ve milletimizi için yaptıklarınızla milletimiz gönlünde müstesna bir yerde yaşıyorsunuz. Bugün demokrasisini geliştiren hak ve özgürlüklerini geliştiren, ekonomisini sağlam temeller üzerine oturtan bir ülkenin fertleri olarak huzurunuza çıkmanın kıvancını duyuyoruz, Türkiye'yi hedefiniz olan muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ebediyete intikalinizin 73. yılında sizi sevgi saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."


  Ankara'daki anma, Atatürk, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından hazırlanan programla devam edecek. Bu programa Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan da katılacak.

  Atatürk, hayata gözlerini yumduğu İstanbul'da, Dolmabahçe Sarayı'nda da törenle anılıyor.

  İstanbul'da Taksim Meydanı'nda düzenlenecek törenler, daha sonra Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda devam edilecek.

  Ayrıca Türkiye Hafızlar ve Mevlithanlar Cemiyeti, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için mevlid okutacak.

  Atatürk, 73'üncü ölüm yıldönümünde, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde anılıyor..


  Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

  “Gömelim gel seni tarihedesem, sığmazsın.

  Herc ü merc ettiğin edvara da yetmez o kitab..

  Seni ancak ebediyetler eder istiab... ​  Yüreğimizde Sevgin, Aklımızda fikirlerin Yolunda Yürüyoruz...
   
Yükleniyor...