12. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali 2011

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 20 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali bu yıl onikinci kez düzenleniyor. İzmir Sinema Derneği tarafından 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Festival başvuruları izmirkisafilm adresinden 10 Eylül 2011 tarihine kadar yapılabilecek.

  Ülkemizde kısa filmlere uluslararası dalda ödül veren ilk film festivali olma özelliğini taşıyan etkinlik ilk kez 2000 yılında düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye’nin en saygın film festivallerinden biri haline gelmiştir. Festival düzenlendiği İzmir kentinin tek sinema festivali olma özelliğinin yanı sıra, bu büyük şehirde düzenlenen uluslararası etkinlik sayısının sadece üç olması açısından da büyük önem arz etmektedir.

  Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarındaki kısa filmlere Altın Kedi ödülleri veren festival her sene yurtdışından ve Türkiye’den saygın, önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı bir canlılık da getirmektedir.

  BU YIL FESTİVAL YÖNETİM KURULU Ulusal filmler alanında GENÇ OYUNCULARA DESTEK VERME VE TANITIMLALARINA KATKIDA BULUNMA AMACI İLE YENİ BİR DAL YARATMIŞ VE ”genç ve umut veren oyuncu ” ları ödüllendirmeye karar vermiştir. Bu kapsamda en iyi erkek ve kadın oyuncu seçilecek ve ödüllendirilecektir.

  Festival heryıl ortalama 8000′in üzerinde seyirci devamlı katılım göstermekte olup hemen hemen tüm film gösterimleri filmlerin ekip ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleşmektedir. Festival böylelikle sinemacı ve seyircileri bir araya getiren önemli bir buluşma noktası olma özelliği göstermektedir.

  Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali uzun ve zorlu bir sürecin ardından Avrupa Film Festivalleri Koordinasyonu’na asil üye olarak kabul edilmiş olup bu açıdan da ülkemizde bir ilki gerçekleştirmiştir. Festival, ülkemizden bu koordinasyona üye olarak kabul edilen tek kısa film festivalidir. Bu açıdan Türkiye’de düzenlenen kısa film festivallerinden çok daha farklı bir anlayış, vizyon ve saygınlığa sahip olduğunu göstermiş ve büyük festivallerle aynı ligde yer aldığını bir kez daha ispat etmiştir. Festival her sene Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Tanıtma Fonundan aldığın fonlarla hem kurumsal açıdan gösterdiği profesyonelliğini hem de ciddiyetini her sene bir kez daha ispatlamaktadır.

  Uluslararası İzmir Kısa Film Festivaline geçtiğimiz sene 63 ülkeden 800′ü aşkın film başvurmuş olup bu sayının onikinci yıldönümünün kutlandığı 2011 senesinde daha da artacağı tahmin edilmektedir.

  Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali; kısa film, üretimine destek olmak,üretilen kısa filmlerin seyircisi ile buluşmasını sağlamak, kısa film¸ üretimi için gerekli olan teknik destek, hammadde, insan gücü ve alt yapı konularinda yol göstermek, olanaklar ölçüsünde destek vermek, Türk kısa filmcilerin ulusal ve uluslararası platformlarda daha çok ve daha etkin bir şekilde temsil edilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.
  Aynı zamanda İzmir’in kültürel yaşamına farklı bir alternatif sunmayı da amaçlamıstır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
Yükleniyor...