13 rakamı müslümanlar için uğursuz değil

'Güncel Bilgiler' forumunda Dark tarafından 9 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Müslümanlar İçin 13 Rakamı Uğursuz Değil

  13 rakamının uğursuzluğuna bütün Hristiyan dünyası inanır. Ancak Müslümanların 13’ten korkması için bir sebep yoktur. Aksine onlar için hep iyi olaylara vesile olmuş bir rakamdır…

  Peki Hristiyan dünyası 13’ten neden korkar? Hatta çoğu evlerine 13 numarasını vermez… Uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur. Apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12 A’ dır ya da 14 ‘tür. 13 numaralı oda yoktur.

  [​IMG]


  İşte bu fobinin nedenleri;

  Genel olarak bu inancın, Hz. İsa’nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılır. Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari.

  Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

  [​IMG]

  Uğursuzluğun diğer sebepleri ise şöyle anlatılıyor:

  İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştı.

  [​IMG]

  İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı.

  [​IMG]

  13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.

  [​IMG]

  13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

  [​IMG]

  ünlü katiller Jack the Ripper, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore Bundy ve Albert de Salvo’nun adları 13 harften oluşur

  [​IMG]

  Ancak Müslümanların 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaları çok yersizdir. Hatta 13 müslümanlar için uğurlu bile sayılabilir…

  [​IMG]

  Hz. Muhammed 571 senesinde doğmuştur. 5+7+1=13

  [​IMG]

  İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü Türkler tarafından fethedilmiştir. 1453 tarihinin rakamlarının toplamı (1 + 4 + 5 + 3 =13) “on üç” eder.

  [​IMG]

  Selahattin Eyyubi Haçlı seferlerinin on üçüncüsünde, onları kesin bir yenilgiye uğratmıştır…

  [​IMG]
   
 2. Cevap: 13 rakamı müslümanlar için uğursuz değil

  Dinimizde aslına bakarsanız uğursuz kavramı yoktur.Bu kimi şeylere uğursuzluk eklemek ne kadar saçma...Bırakın inanan inansın...
   
 3. Cevap: 13 rakamı müslümanlar için uğursuz değil

  13 rakamının uğursuzluğunu hiçbir zaman üzerimde düşünmedim.İnancımıza göre de olamaz zaten..daha çok batıl bir inanç olarak düşünürdüm.Ama detaylarıyla sebebini öğrenmek de ilginçti..:f40: Teşekkürler DarK..
   
 4. Cevap: 13 rakamı müslümanlar için uğursuz değil

  konuyu okuyunca "21" filmi geldi aklımaaa... Ordada hesap kitaplaa 21 sayısının uğursuzluğu anlatılıyordu.
   
 5. Cevap: 13 rakamı müslümanlar için uğursuz değil

  bende inanmam rakamların uğursuzluğuna çok güzel olmuş araştırman dark :cool:
   
 6. Cevap: 13 rakamı müslümanlar için uğursuz değil

  Ben de hiç inanmamışımdır .Hem bu hayatta o kadar uğursuz şey varken :f196:
   
 7. Cevap: 13 rakamı müslümanlar için uğursuz değil

  yazık etmişler bu Hristiyanlar 13 rakamına, fena dışlanmış hissediyordur şimdi bu rakam onu sevmek, kucak açmak lazım :f106:
   
Yükleniyor...