13. ve 17. yüzyıllar arasında italyada yaşayan bankacı ailenin adı nedir

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. 13. ve 17. yüzyıllar arasında italyada yaşayan çok sayıda papa ve hükümdür yetiştirmiş sanata düşkün bankacı ailenin adı nedir

  Cevap: 13. ve 17. yüzyıllar arasında italyada yaşayan bankacı ailenin adı nedir

  BU ailenin ismi medici ailesidir. Medici ailesi 13. ye 17. yüzyıllar arasında Floransa'da (İtalya) yaşamış güçlü ve etkin bir ailedir. Aile üç papa (X. Leo, VII. Clement, XI. Leo), çok sayıda Floransa hükümdarı ve daha sonra Fransa kraliyet mensupları yetiştirmiş, ayrıca İtalyan Rönesansı'nı etkilemiştir.

  Medici isminin kökeni kesin olarak bilinmese de tıp kökenli olduğu düşünülmektedir (medico). Aile mütevazı bir başlangıçtan sonra ilk defa bankacılık ile güç kazandı. Medici Bankası Avrupa'nın en başarılı ve saygın bankalarından biri olmuştur. Buradan yola çıkarak Mediciler önce Floransa'da, sonra da İtalya ve Avrupa'da politik güce kavuştular.

  Medici ailesi, 15. ve 16. yüzyılda iktidar mücadelesi, servetleri ve itibar yönünden Floransayı oldukça etkilemiştir. Usta taktikleri ve entrikalarıyla önemsiz zengin bir aile konumundan İtalyada zengin ve güçlü bir aile konumuna gelmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şub 2017
Yükleniyor...