15 saniye'de gözlükler'den kurtulun

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 15 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. 15 saniye'de gözlükler'den kurtulun

  Herhangi bir yan etkisi olmayan ve acı vermeyen yöntemle yakını göremeyen hastalar, operasyonun ertesi gün net bir şekilde görmeye başlıyor. Sinan Göker, bu yeni uygulamanın göz tedavisinde bir çığır açacağını belirterek, bunun Türk tıbbı açısından çok önemli bir gelişme olduğunu açıkladı.

  Uluslararası Oftalmoloji dünyasının senelerdir üzerinde çalıştığı ve son 20 yılın en önemli buluşu saydığı, 40 yaş sonrasında ortaya çıkan yaşa bağlı yakını görme kusuru (presbiyopi) tedavisinde başarı oranı yüksek "Intra-Stromal Presbiyopi " tedavisi, bir Türk doktorun da yer aldığı ekip tarafından Kolombiya'da geliştirildi. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan bu yöntem, dünyada ilk kez İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Bölüm Başkanı Op. Dr. Sinan Göker ile lasik yöntemini Miyop, Astigmat ve Hipermetrop amaçlı geliştiren doktorlardan Bogata'lı ünlü göz doktoru Dr. Luis Ruiz tarafından geliştirildi. Dr. Sinan Göker, 1997 yılında da Dr. Ruiz'den göz ameliyatlarında ikinci bir yöntem olarak kullanılan lasik tekniğini öğrenmiş ve Türkiye'de ilk kez kendisi tarafından uygulanmıştı.

  Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Bölümü Başkanı Op.Dr.Sinan Göker, "Bu Türk tıbbi açısından çok önemli bir gelişme. Son 15-20 yıldır böylesi bir gelişme kaydedilmemişti. Yakın görme problemi bu tedavi yöntemiyle ortadan kaldırılacak." dedi. Yaşa bağlı Miyop yani presbiyopinin tedavisinin bugüne kadar gerçekleştirilemediğ ini belirten Göker, daha önce bazı tedaviler denendiğini ancak bunlarda hiçbir zaman istenilen sonucun alınamadığını kaydetti. Göker, "Yakın düzelirken uzak bozuluyordu. Yakın düzeltilirken uzağı görme bozukluğu da düzeltildi bu yöntemle. Dünyada ilk defa uygulanan bir uygulama. Korneada kesim yapılmadan, lazer ışınları korneanın orta tabakısına etki ediyor. Yaklaşık 15 saniyelik işlemle bir değişiklik gerçekleştiriliyor. Kornea içine 15 saniyelik uygulama ile yakın görme problemi çözüldü." şeklinde konuştu.

  Dünyada bu uygulamanın ilk olarak 6 ay önce başladığını, geliştirdiği cihazı Kolombiyalı Luiz Ruiz ile uyguladıklarını anlatan Sinan Göker, Kolombiya'da 300'e yakın hastanın tedavi edildiğini açıkladı. Türkiye'de ise 1,5 ay önce başladıklarını, ilk tedavilerde çok iyi sonuçlar aldıklarını anlatan Göker, "Çok kısa sürmesi ve emniyetli olması tedavinin en önemli özelliği. Enfeksiyon kapma durumu olmuyor, ağrı hissedilmiyor. Kornea içinde sadece hava kabarcıkları görülüyor. Yarım saat sonra kabarcıklar da ortadan kalkıyor. Tedaviden bir kaç saat sonra hasta görmeye başlarken asıl net görme bir gün sonra gerçekleşiyor. Yakın tedavisi ile ilgili tam istediğimiz neticeler alınamıyordu. Buradaki asıl problem kişinin uzağı görme sorunu yaşamadan yakını görmesini sağlamaktı. Bu da artık bir yeni uygulama ile başarılmış oldu. Bu konu ilk defa Türkiye'de açıklanmış oluyor." ifadelerini kullandı.

  Uzağı net gören ve 40 yaşından sonra yakını göremeyen hastalara uyguladıkları bu yeni yöntemin, daha önce lazer tedavisi olmuş kişilere de uygulanabildiğini anlatan Göker, ayrıca kornea içi bir uygulama olduğu için daha önce katarakt ameliyatı olmuş kişilerde de başarıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

  Bu tür uygulamaları lüks olarak değerlendirdiği için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun karşılamadığını anlatan Sinan Göker, tedavinin fiyatının 2-3 bin Euro arasında değiştiğini söyledi.Şu ana kadar Türkiye'de 30 tedavi gerçekleştirdiklerin i belirten Göker, herhangi bir yan etki ile karşılaşılmadığını ifade etti. Göker, "En önemli özelliği zaten yan etki göstermemesidir." dedi. Sinan Göker yakın ve okuma gözlüğü kullanan kişilere yardımcı olmak isteditlerini belirterek, "Kişi gözlüğünü atmak istiyorsa biz bunu emniyetli ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliriz . Bu uygulamadan sonra çok sayıda insan yakın gözlük kullanmaktan vazgeçecek." şeklinde konuştu.

  Uluslararası Oftalmoloji dünyasının senelerdir üzerinde çalıştığı ve son 20 yılın en önemli buluşu saydığı, 40 yaş sonrasında ortaya çıkan yaşa bağlı yakını görme kusuru (presbiyopi) tedavisinde başarı oranı yüksek “Intra-Stromal Presbiyopi “ tedavisi, bir Türk doktorunda yer aldığı ekip tarafından Colombia’da geliştirildi.

  Uzun yıllardır üzerinde çalışılan bu yöntem, dünyada ilk kez İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Bölüm Başkanı Op. Dr. Sinan Göker ile Lasik Yöntemini miyop, astigmat ve hipermetrop amaçlı geliştiren doktorlardan Bogata’lı ünlü göz doktoru Dr. Luis Ruiz tarafından geliştirildi. Dr. Sinan Göker, 1997 yılında da Dr. Ruiz’den göz ameliyatlarında ikinci bir yöntem olarak kullanılan Lasik tekniğini öğrenmiş ve Türkiye’de ilk kez kendisi tarafından uygulanmıştı.

  Yaklaşık olarak 6 aydır Dr.Luis Ruiz ve Op. Dr. Sinan Göker tarafından ABD’de 300 hasta üzerinde uygulanan “Intra-Stromal Presbiyopi Tedavisi” sonrası yapılan takiplerde hiçbir gerileme görülmedi, enfeksiyona rastlanmadı.
   
 2. Bu yöntemin diğer yöntemlerden farkı nedir?

  Dünya’da başarı oranı yüksek olan presbiyopi tedavisi “Intra-Stromal Presbiyopi Tedavisi” ne kadar bulunamamıştı. Monogörüş, CK ya da Q Mode Lasik gibi çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiş fakat hiçbiri presbiyopi tedavisinde başarıya ulaşamamıştır. Bu tedaviden bazılarında uzağı net gören sağlam gözün görüş açısı bozularak miyoplu hale getiriliyor ve hastanın yakını görmesi sağlanıyordu bazılarında ise korneanın elektrik akımıyla yakılması gibi bazı yöntemler uygulanıyor ve sonrasında yan etkiler ile karşılaşılıyordu.

  Intra-Stromal Presbiyopi tedavisi nasıl uygulanıyor?

  Bu yöntem dünyada sadece Dr. Sinan Göker tarafından geliştirilmiş olan Femtec- Femtosecond cihazı ile yapılır. Kornea içine femtosecond lazer uygulanarak yapılan bu tedavi yaklaşık 15 sn sürüyor. Hasta tedavi sürecinden yarım saat sonra da taburcu olabiliyor.Diğer uygulanan yöntemlerin aksine, korneada kesi, flap kaldırma ya da tıraşlama gibi müdahaleler yapılmadığı için hasta ağrı ya da enfeksiyon gibi yan etkilerle karşılaşmıyor.

  Intra-Stromal Presbiyopi tedavisi kimlere uygulanıyor?

  Bu yöntem tüm presbiyopi hastalarının yanı sıra miyop, astigmat ve hipermetrop tedavisi için de uygulanmaktadır. Bu yöntem daha önce katarak tedavisi olmuş ya da lazer ameliyatı geçirmiş hastalara da uygulanabilmektedir.

  Presbiyopi nedir, Bulgu ve Belirtileri nelerdir?

  Presbiyopi, 40 yaş sonrasında ortaya çıkan, daha önce hiç göz problemi yaşamayanlar da dahil olmak üzere yaşa bağlı gelişen yakını görme sorunudur. Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi veya bir menüyü okuma mesafesi olan 35-40 cm. daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanında okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali olur.

  Presbiyopi’nin sebepleri nelerdir?

  Bildiğimiz Miyop, Astigmat ve Hipermetrop’tan farklıdır. Gözümüzün içindeki merceğin (lensin) şekil değiştirerek yakındaki cisimleri net görme yeteneği vardır. Gözümüzü bir fotoğraf makinesi gibi düşünün, tek bir objeyi uzak veya yakında netleştirmek için makinenin objektif ile ileri-geri ayar yaparak objeyi net görmeyi sağladığımız gibi, lensimizin yeri sabit olduğundan şekli değişerek net görmemizi sağlayacaktır.
  Lensin etrafında “silien cisim” denilen bölgedeki kaslar kasılıp gevşeyerek lensin şeklini değiştirir. Bu olaya akomodasyon denir. Yaş ilerledikçe akomodasyon yeteneğimiz azalır.
  Lensin esnekliği ve elastikiyeti, “silien cisim” kaslarının kasılabilme yeteneği azalır. 60 yaş civarında yok olur. Örneğin 20 yaşında bir insanın 12 diyoptri civarında uyum yaparak 8 cm kadar yakın bir objeyi net görebilirken, 45 yaşında ki bir insanın akamodasyon 4 diyoptri ye inen ve ancak 25 cm ve ötesindeki cisimleri net görür. 50 Yaşında akamodasyon 2 diyoptriye 50 cm ve ötesi olarak ortaya çıkar. Özet olarak pirespiyopi’ ye, yaşa bağlı fizyolojik bir değişim diyebiliriz.