19 Mayıs İle İlgili Sözler Atatürk

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 5 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. 19 Mayıs İle İlgili Atatürk Sözleri


  Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk gençlerine armağan ettiği Bayram olan 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı ile ilgili Atatürk'ün söylediği sözlerden derlediğimiz güzel sözleri sizlerle paylaşıyoruz..

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/19mayis-ataturk-sozleri-97896.jpg]19mayis-ataturk-sozleri-97896[/IMGALT]

  Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.

  Gençler Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.

  Gelecek için hazırlanan vatan evlâtlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.

  Sizin gibi gençlere malik bulundukça, bu vatan ve milletin, şimdiye kadar elde etmeği başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum.


  Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.

  Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir.