2009 Öğretmen Atama Sonuçları

'Haberler' forumunda Dark tarafından 27 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl 13 bin pozisyona 12 bin 774 sözleşmeli öğretmen atamıştı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hükümetin eğitime öncelik verdiğini kaydederek, bu kapsamda kamunun kullanımı için serbest bırakılan kadroların yüzde 50′den fazlasının, bütçeden de en fazla payın Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldığını anlattı.

  Her yıl 35-40 bin öğretmen ataması yapıldığını belirten Çelik, her yıl emekli olan öğretmenlerin yerlerinin doldurulması gerektiğine işaret etti. MEB’de öğretmen ihtiyacının süreklilik gösterdiğini söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

  ”2009 yılında Şubat ayında da Ağustos ayında da öğretmen ataması yapılacak. Çünkü bir taraftan emekli öğretmenlerin yerini doldurmamız gerekiyor bir taraftan da okul öncesi eğitim başta olmak üzere eğitimin her alanında okullaşma oranları gittikçe büyüyor. 2009 yılında kaç öğretmen atayacağımız, 2009 yılının sonuna kadar emekli öğretmenlerimizin sayısına ve bize Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının tahsis edeceği kadrolara bağlıdır. Her yıl ocak ayında bu rakamları açıklıyoruz.”

  Bugünkü atamalarla birlikte öğretmen sayısının 664 bini bulacağını kaydeden Çelik, Ankara, Niğde, Bartır ve Kırşehir illeri hariç 77 ile atama yapılacağını belirtti.

  -”BU MESLEK MAAŞ İÇİN YAPILMAZ”-

  Çelik, yeni atanan öğretmenlere şöyle seslendi:

  ”Sizin göreviniz çocuklarımızı hayata hazırlamaktır. Onları sağlak karakterli bireyler olarak iyi vatandaşlar, iyi insanlar olarak yetiştirmek Milli Eğitim Temel Kanunu’nun da gereğidir. Atatürk’ün bize göstermiş olduğu muasır medeniyet seviyesini aşmak için fedakar ve işini zevk edinen insanlara ihtiyacımız vardır. Öğretmenlik sevilmeden yapılmaz. Sadece alacağınız mütevazı maaş için bu meslek icra edilmez. Eğer çocukları seviyorsanız, elinden tuttuğunuz, başını okşadığınız, bilgiyle donattığınız çocuklarımızın gözlerindeki sevinç parıltısı, memnuniyet ve minnettarlık parıltısı sizi mutlu ediyorsa en büyük ücretinizi bundan alıyorsunuz demektir. İşte o zaman öğretmenliğin tadına varırsınız.

  Her gittiğiniz yerlerde imkanlar aynı değildir. Bazı yerlerde iklim, tabiat şartlarından dolayı imkansızlıklarınız olabilir ama mühim olan imkansızlıklar içerisinde güzellikleri ve başarıyı mümkün kılabilmektir. Her başınız sıkıştığında bize ulaşabilirsiniz. Artık köylerde, en ücra yerlerde bile internet var. Elektronik ortamda bize yazabilirsiniz.”

  YÖK ile yaptıkları ortak çalışmaya da değinen Çelik, ihtiyaçtan fazla mezun vermemesi için artık ”eğitim fakültelerinin sayısını sınırladıklarını” bildirdi. Çelik, ”Artık her istenen yerde eğitim fakültesi açtırmıyoruz. Eğitim fakülteleri açılsa bile bizim çok ihtiyaç duyduğumuz branşları açmalarına müsaade ediliyor” diye konuştu.

  -”MAAŞLARINI 15 KASIMDA ALACAKLAR”-

  MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın da 22-31 Ekim arasında 31 bin 937 başvuru yapıldığı, bunlardan 30 bin 457’sinin başvurusunun kabul edildiğini belirtti. Yalçın, 13 bin pozisyona sözleşmeli öğretmen atanacağını ifade ederek, atamaların sadece 3. hizmet bölgesindeki yerlere değil, tüm hizmet bölgelerine yapılacağını kaydetti.

  Atanacak öğretmenlerin 14 Kasımda göreve başlayacaklarını söyleyen Yalçın, öğretmenlerin 15 Kasımda maaş alacaklarını bildirdi.

  Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Çelik, salonda bulunanlardan birer numara söylemelerini istedi ve rakamlar tamamlandıktan sonra bilgisayar kurasını başlattı.

  Kura sonucunda, 13 bin pozisyona 12 bin 774 öğretmen atandı. Taban puanlar sınıf öğretmenliğinde 76.6, tarih öğretmenliğinde 82.9, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğinde 79.1′de Türkçe öğretmenliğinde 82.6 kaldı.

  -ADAYLARIN HEYECANI-

  Bu arada, atamaları takip etmek üzere salonda bulunan adaylar, aileleri ve yakınları heyecan yaşadı. Atandıkları yerleri ekrandan gören bazı adaylar çığlık atarak sevinirken, kızı Ağrı Doğubayazıt’a atanan Mustafa Pilavcı gözyaşlarını tutamadı. Haberi telefonla kızına veren Pilavcı, sevincini Milli Eğitim Bakanı Çelik’e sarılarak gösterdi.

  Ataması yapılan bazı öğretmenler de Çelik’in yanına gelerek, sevinçlerini paylaştı ve fotoğraf çektirdi.  2009 Öğretmen Atama Sunuçları Şubat 2009 ve Ağustos 2009 tarihlerinde belli olacak.
   
 2. Cevap: 2009 Öğretmen Atama Sonuçları

  Ataması yapılan tüm öğretmenlerimize hayırlı olsun. Atamasını bekleyen öğretmenlerimize de inşallah gönüllerine göre bir atama olur. Memleketimizim her köşesinin eğitime ihtiyacı var.
   
Yükleniyor...