2010 Key

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 17 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. 2010 key ödemeleri, 2010 key ödeme listesi
  key 2010, 2010 key ödemeleri ne zaman yapılacak?
  2010 Key ödemelerine dair yasa taslağı Başbakalıkta..


  Hazine Müsteşarlığı, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahiplerine ödeme yapılabilmesi için hazırlanan yeni kanun tasarısı taslağının bugün Başbakanlıka sevk edildiğini bildirdi.
  Hazineden yapılan yazılı açıklamaya göre, tasarı taslağı ile 5664 sayılı Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun çerçevesinde hak sahiplerinin bilgilerinin Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası;na teslimine ilişkin kurumlara tanınan süre uzatılıyor. Sorunların giderilmesine ilişkin süreçler tanımlanarak, olabilecek hak kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor ve kayıtları, deprem, sel, yangın gibi nedenlerle zayi olan hak sahiplerinin ödemelerden yararlanabilmesi için düzenleme getiriliyor.

  Açıklamada, 5664 sayılı kanun uyarınca hak sahiplerine ilişkin listenin Resmi Gazetenin 28 Temmuz 2008 tarihli sayısında yayımlandığı, 11 Kasım 2009 itibariyle, 5 milyon 397 bin 382 hak sahibine toplam 2 milyar 544 milyon 31 bin 930 lira ödeme yapıldığı ve ödemelerin devam ettiği hatırlatıldı. İlk listede ismi bulunmadığı halde KEY alma hakkına sahip olduklarını ileri sürenlere ilişkin işlemlerin, uygulamada yaşanan bazı sorunlar nedeniyle ilgili kuruluşlarca süresi içinde tamamlanamadığı kaydedilen açıklamada, söz konusu sorunların giderilmesi için 5664 sayılı kanunda değişiklik öngören bir kanun tasarısı taslağının Bakanlar Kuruluna sunulmak üzere bugün Başbakanlığa sevk edildiği bildirildi.
  Tasarı taslağının yasalaşmasından sonra bilgileri kesinleşen hak sahiplerine ilişkin yeni listeler, ilan edilerek ödemelere başlanılacak.

  31 ARALIK 2010A KADAR SÜRE

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, KEYde hak sahiplerine ödeme yapılmasını sağlayacak tasarı taslağı 3 maddeden oluşuyor. Taslakta, Sosyal Güvenlik Kurumu, sandıklar, defterdarlıklar gibi kurumlara, hak sahiplerini bildirmek için 31 Aralık 2010a kadar süre veriliyor. Ancak, Tasfiye Halinde Emlak Bankası, 3er aylık dönemler itibariyle listelerde düzeltme ve güncelleme yaparak KEYlerin ödenmesini sağlayabilecek.
  Taslak, süresi içinde listeleri Tasfiye Halinde Emlak Bankasına zamanında gönderilmeyen 1,5-2 milyon kişinin sorununun çözümünü öngörüyor. Kurumların gönderdiği bilgiler dikkate alınarak banka yeniden bir liste oluşturacak. Bu listeler, daha sonra gönderilecek bilgilere istinaden 3 ayda bir güncellenip, düzeltilip yeniden yayınlanabilecek. Böylece, hak sahipleri, 2010 sonunu beklemeden paralarını alma imkanına kavuşabilecek.
  Kanun taslağı ile ilgili kurumlara, ellerindeki bilgileri göndermeleri için 1 yıllık süre verilirken, 3 aylık dönemler itibariyle ödeme imkanı getiriliyor.
  Taslak ile ayrıca, kayıtları deprem, sel, yangın gibi nedenlerle zayi olan hak sahiplerinin ödemelerden yararlanabilmesi için düzenleme yapılıyor. Bu durumdaki kişilerin, kanunen geçerli, mahkeme kararı gibi belgeleri sunmaları gerekiyor.
  Ancak, taslaktaki süreler, Bakanlar Burulu tarafından veya tasarının TBMMye gönderilmesi ile Mecliste değişebilecek.
  Yetkililer, tasarı taslağı ile tasfiye kanununda sayılan hak sahipleri dışında yeni hak sahibi oluşturulmadığını, yani kanundaki şartları taşıyan kişilere ancak ödeme yapılabileceğini vurguladılar.

  Yetkililer, ödemelerin gecikmesi nedeniyle herhangi bir faiz ödenmesinin mümkün olmadığını vurgularken, listelerin hazırlanmasından sonra, sadece Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının 2008e ilişkin temettü dağıtımı nedeniyle, ödeme tutarında çok küçük tutarlarda değişiklik olabileceğini belirtti.
  KEY ödemeleri sırasında, 1,2 milyondan fazla kişi SGKya itirazda bulunmuştu.

  Emlak Tasfiye Fonu da, henüz yasal düzenleme yapılmadan, SSK tarafından zamanında teslim edilmeyen listelerle ilgili de çalışmalarını tamamladı. Böylece, ikinci KEY ödemelerinin yasal düzenlemeye bağlı olarak en geç 2010 yılı başında ödenmesi bekleniyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 May 2012