2012 Phishing Raporu

'Teknoloji' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Anti-Phishing Çalışma Grubu Raporu 2012


  2012 Phishing Aktivitesi Eğilimler Raporu


  Antivirüs yazılım kuruluşu ESETin de destekçileri arasında yer aldığı ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Anti-Phishing Çalışma Grubu (Anti-Phishing Working Group APWG), 2012 yılının ilk çeyreği için “Phishing Aktivitesi Eğilimler Raporunu yayınladı.

  ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı David Harley, bu raporun öne çıkan bilgilerini paylaştı. Buna göre;

  2012 Şubat ayında APWG tarafından kaydedilen özel phishing sitelerinin sayısı 56 bin 859 ile tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

  Virüslü bilgisayarların ortalama sayısı 2011 yılından beri üç puan azalmasına karşın hala ürkütücü boyutta. Dünyadaki bilgisayarların yüzde 35,51i virüslü.

  Veri hırsızlığına neden olan zararlı yazılımlar ve arka kapılar yoluyla uzaktan erişimle cihazları tehlikeye sokan truva atlarının oranı yüzde 35.67.

  Özellikle finansal kurumların müşterilerini hedef alan ve Crimeware olarak nitelendirilen zararlı yazılımların oranı yüzde 1.52.

  Diğer malware türleri yani geri kalan tüm kötü yazılımların oranı ise yüzde 62.81.


  Anti-Phishing Working Group (APWG)

  Anti-Phishing Çalışma Grubu, oltalama, zararlı yazılımlar, e-posta sızdırma, kimlik avı konuları, dijital dolandırıcılık gibi konuları takip eden, inceleyen bir sivil toplum kuruluşu. APWG, aralarında ESETin de yer aldığı IT ve güvenlik endüstrisinin önde gelen kuruluşları tarafından destekleniyor.


  Phishing Nedir
   
Yükleniyor...