2013 Askerlik Celp Dönemleri Tarihi

'Haberler' forumunda Bella tarafından 26 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. 2013 Askerlik Celp Dönemleri İle İlgili Bilgi,


  1993 Doğumlu Olup 2013 Yılında Askere Gideceklerle İlgili Birkaç Ön Bilgi

  - 1993 doğumlular 2012 yılında muayenelerini olacak ve 2013 yılında askere gideceklerdir. Muayene takvimi ilgili ayrıntılı bilgiyi yakında burada paylaşacağız.

  - Celp dönemleri 2012 yılının Temmuz ayında açıklanacaktır. Yani askere hangi celp döneminde gideceğinizi Temmuz 2012′de öğrenebileceksiniz.

  - Celp dönemleri nüfusa kayıtlı olduğunuz yere göre açıklanmaktadır. Yani askere giderken ikamet ettiğiniz yerin değil nüfus kaydınızın bulunduğu yere göre gideceksiniz.


  İlk Yoklama (01 Nisan – 30 Nisan 2012)

  Her yıl askerlik çağına girenlerin nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.(1111 Sayılı Askerlik Kanunu Madde-83 )

  Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 30 Haziran tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.

  Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

  Son Yoklama (01 Temmuz – 31 Ekim 2012)

  Bu yıl yoklaması yapılacaklar ile geçmiş yıllardan erteli olanlardan bu yıl son yoklamaya tabi olanların son yoklamaları 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. Bu yıldan itibaren son yoklama çağrı tebligatı yükümlülerin adreslerine gönderilmeyecek, 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 5837 Sayılı Kanunla değiştirilen 25inci maddesi gereğince TRT kanalı ile duyuru yapılacaktır. TRT aracılığı ile yapılan duyurular tebligat yerine geçecektir.
  Bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

  Son Yoklamanızı Yaptırmak Üzere Askerlik Şubesine Gelirken Aşağıdaki Belgeleri de Yanınızda Bulundurunuz.

  - Nüfus Hüviyet Cüzdanı, (T.C.Kimlik Numarası Bulunan)
  - 2 adet fotoğraf,
  - Diploma aslı ve fotokopisi,
  - Bonservis, sertifika veya kurs belgesi aslı ve fotokopisi,
  - Trafik sürücü belgesi ve fotokopisi,
  - Hastalık ve arızalarına ait rapor veya tedavi belgelerinin aslı ve fotokopisi,
  - Türk Silahlı Kuvvetlerine ait fabrika, atölye veya kurumlarda çalışıyor iseler buna ait belge,
  - Bölgenizde Verem Savaş Dispanseri varsa, verem taraması sonuç belgesi (varsa).
  Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

  Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak bulunuyor veya hastanede yatıyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

  Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız veya mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçunu işlemiş olursunuz ve hakkınızda suç dosyası hazırlanarak ilgili makama gönderilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Oca 2013
 2. Cevap: 2013 Askerlik Celp Dönemleri

  mrb bende 09/15/1993 dogumluyum acaba ben yoklamamı nasıl ögrene bilirim birde erken gidebiliyormuyuz istege baglı ben öyle duyumlar aldımda beni bilgilendirirseniz sevinirim tşkler sinobun kac göndericenide söylerseniz minnettar kalırım hoşcakalın!
   
Yükleniyor...