2014 Şeb-i Arus Törenleri

'Medya Bölümü' forumunda Eylem tarafından 18 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  2014 Şeb-i Arus Törenleri

  [​IMG]
  Konya ile özdeşleşen Şeb-i Arus törenleri 7 Aralık Pazar günü başladı. Mevlana’nın 741. Vuslat Yıldönümü Konya’da pek çok kurum ve kuruluşun ortak çalışımı ile “Feyizler, safalar ziyade ola…” temasıyla gerçekleştiriliyor.

  Mevlana’nın 741. Vuslat Yıl Dönümünde yine her sene olduğu gibi sema gösterileri gerçekleştirilecek. 7-17 Aralık tarihlerinde 21 sema töreni yapılacak. Sadece yurt içi değil, yurt dışından da binlerce misafire ev sahipliği yapacak olan Konya sadece Sema gösterileri ile değil bunun yanı sıra yapılacak olan konferanslar, şiir dinletileri, konserler, panel ve tiyatro gibi farklı kültür ve sanat etkinlikleri ile ziyaretçilerine kelimenin tam anlamıyla sanatsal bir ziyafet sunmaya hazırlanıyor.

  13 ve 17 Aralık akşamları düzenlenecek olan Sema gösterilerinin ayrı bir yeri var. 13 Aralık ve Şeb-i Arus gecesi olan 17 Aralık’taki etkinlikler, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

  Şeb-i Arus’un Türkçe karşılığı “Düğün Gecesi” dir. Hz. Mevlana ölüm gecesini Rabbine kavuşma gecesi olarak tasvir etmiş ve bu güne düğün gecesi demiştir. Her yıl 17 Aralık’ta Hz. Mevlana’nın ölüm gecesi düğün gecesi olarak anılmakta ve Sema gösterileri ile taçlanmaktadır.

  7 Aralık 2014 Pazar günü başlayacak olan ve 17 Aralık 2014 Çarşamba günü sona erecek olan Şeb-i Arus törenlerinin programını merak edenler 2014 ŞEB-İ ARUS ETKİNLİKLERİ buradan ayrıntılı bilgi alabilirler.
   
Yükleniyor...