21 Aralık Tüm Hastaneler 'GREV'de

'Sağlık Rehberi' forumunda Sitem tarafından 20 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Türk Tabipleri Birliği (TTB), "üniversite hastanelerine Sağlık Bakanlığı tarafından el konulması, yurt dışından hekim ve hemşire ithalatının önünün açılması, ilaçta reklamın serbest bırakılması" gibi konuları içeren 663 Sayılı KHKnin geri çekilmesi için yarın greve gidecek.

  İstanbul Tabip Odası greve yüzde 95 civarında katılım beklendiğini ve hastanelerde yarın sadece acil servislerin hizmet vereceğini açıkladı.

  "VATANDAŞLAR ANLAYIŞLI OLSUN"

  Öte yandan Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Resmiye Kaya, 21 Aralıkta tüm sağlık kurumlarında acil servisler hariç grev yapacaklarını belirterek, vatandaşlara anlayışlı olmaları için çağrıda bulundu.

  İnönü Parkında ATO, Adana Eczacı Odası, Pratisyen Hekimler Derneği, Asistan Hekimler Derneği, Hasta Hakları Derneği ve sağlık sendikalarından oluşan Adana Sağlıkçılar Meclisi adına açıklama yapan Resmiye Kaya, resmi gazete yayınlanan 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hastanelerin kar getiren şirketler haline getirildiğini öne sürdü. Yeni sistemle vatandaşın parası kadar sağlık hizmeti alabileceğini söyleyen Kaya, "Sağlıkta dönüşüm denilen, cicim aylarından sonra başlayacak filmde, tıpkı Sayın Başbakanın söylediği gibi Ne kadar para, o kadar köfte yani, Ne kadar para, o kadar sağlık dönemi başlamış olacaktır. KHK ile parası olan tedavi olabilecektir" dedi.

  Halkın sağlık hakkı mücadelesi için 21 Aralıkta acil servisler hariç, tüm sağlık kurumlarında grev yapacaklarını belirten Kaya şöyle devam etti:

  "Bizler, mesleki bağımsızlığımıza, meslek onurumuza, iş güvencemize saldıranlara karşı en güzel cevabı vermek ve yapacağımız mücadelelerin başlangıcı olacak olan 21 Aralıkta, halkımızdan 1 günlüğüne anlayış bekliyoruz. Vatandaşlardan bizlere destek olmalarını ve kuracağımız sağlık meclislerinde sözlerini söyleyerek gücümüze güç katmalarını rica ediyoruz."

  HÜKÜMETE KARŞI GREVDEYİZ

  TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen de dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

  "AK Parti hükümeti, kanun hükmünde kararnamelerle kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması hamlelerine hızla devam ediyor. Hastaneleri kar-zarar hesabıyla CEOlar tarafından yönetilen şirketlere dönüştürmeyi planlıyor. Eşit işe eşit ücret diyerek Maliye Bakanlığı ve gelir idaresi başkanlığı başta olmak üzere, çok sayıda kurumda mevcut olan ücret adaletsizliğini büyüten, eğitimin piyasalaştırılmasını ve performans ilkelerine dayandırılmasının önünü açan hükümete karşı grevdeyiz.

  21 Aralıkta, yatan hastalar ve acillerin dışında hizmet verilemeyecek. Hastanelerde sağlık hakkı meclislerinin kurulduğu, alanlarda sağlık, eğitim ve çalışma hayatına ilişkin aslında kanun hükmünde kararnamelere karşı, sağlık ve eğitim kurumlarını birer ticarethaneye dönüştüren, çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliğini daha da derinleştiren uygulamalara itiraz edeceğiz."


  hürriyet
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
Yükleniyor...