3. Selimin Kişiliği

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. 3. Selimin Kişiliği Hakkında Bilgi


  3.Selimin Kişiliği Nasıldır  Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultanın oğlu olan 3. selim, Osmanlı padişahları içinde sanata en önem veren kişilerden biridir. Sanatçı bir kişiliğe sahip olan 3. Selim'in bir çok bestesi vardır.

  II. Selim babası ve amcasının eğitimine verdiği önemden dolayı bilgili ve kültürlü bir şehzade olarak yetişti. Bir yandan doğu kültürüne ilgisini devam ettirirken batı kültürüne de ilgi duyuyordu. İlk defa 1797 yılında III. Selim zamanında İstanbul'a Avrupa'dan gelen bir grup opera gösterisi sergiledi. Fransız mimar ve ressam Antoine Ignace Melling İstanbul'da birçok yapılar inşa etti.

  III. Selim şiir ve müziğe çok meraklıydı. İlhami mahlasıyla birçok şiirler yazdı ve çok sayıda şarkı besteledi. Klasik Türk Müziğindeki suzidilara, şevkefza, şevk-u tarab, Arazbarbûselik ve nevakürdi makamları III. Selim'in buluşlarıdır. Dini müzik olarak ayin, durak, nat, ilahi formunda, din dışı müzik olarak Kâr, beste, semai, şarkı, köçekçe, peşrev, saz semaisi formunda 64 civarında eser bestelemiştir.
   
Yükleniyor...