3G Nedir? 3G'ye nasıl Geçilir?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 21 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. 3G Hakkında Merak Ettikleriniz?


  Türkiye'de üçüncü nesil (3G) teknoloji 9 gün sonra kullanılmaya başlayacak. Hızlı ve görüntülü iletişim olarak bilinen bu teknoloji, Turkcell, Vodafone ve Avea'dan hizmet alan cep telefonu kullanıcıları için yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. 3G destekli telefonu bulunan aboneler birkaç saniyelik işlemin ardından 3G'ye geçebilecek.

  Telefonları 3G'yi desteklemeyen abonelerin, bu teknolojiye uyumlu yeni telefon almaları gerekecek. Beş yıldan bu yana dünyanın birçok bölgesinde bu teknoloji kullanılıyor.
  3G'yi destekleyen telefonlar Türkiye'de de son yıllarda satıldı. Bazı tahminlere göre 4 milyonu aşkın telefon 3G'li. Dolayısıyla bunların yeni telefon almasına gerek yok.

  Türkiye, teknolojinin hızlı gelişimiyle, hızda 3G'yi sekize katlayan 3.5G teknolojisiyle yola çıkacak. Böylece 3G şebekesinin ulaştığı hız kapasitesinin 8 katına ulaşılacak. Kullanıcılar 3G şebeke sayesinde şu an GSM'deki bağlantı hızından 40 kat daha hızlı internete bağlanacak. 3G şebekesiyle 2 Mbit, 3.5G'yle de 14 MBit veri hızına ulaşılabiliyor.

  Telefonumun 3G'li olduğunu nasıl anlarım?

  Kullandığınız cep telefonu modelinin teknik özelliklerinde "3G", "WCDMA" veya "UMTS" ifadelerinden herhangi birinin yazılı olup, olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kelimeler telefonun üçüncü nesil şebekeyi desteklediğini gösteriyor.

  Telefonda "şebeke" bölümüne girerek veya internette (Google, Yahoo, v.s) telefonun özelliklerini arayarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

  3G'ye nasıl geçerim, ne yapmalıyım?

  Üçüncü nesil şebeke teknolojisine geçiş işlemi SMS göndermek kadar basit. Telefonunuz 3G uyumlu ise 30 Temmuz'dan itibaren ilgili operatöre SMS veya çağrı merkezi yoluyla ulaşarak bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Turkcell ve Avea SMS yoluyla ön kayıt toplamaya başladı.

  Faturamda bir değişiklik olacak mı?

  Mobil data (veri) kullanımına bağlı olarak faturaya ek ücret yansıtılabilir. Operatörler 3G'li mobil internet fiyatlarını 8 gün sonra açıklayacak. Konuşmada dakika fiyatları aynı kalacak. Görüntülü iletişim için ekstra bir ücret alınması beklenmiyor. Turkcell, Vodafone ve Avea abonelerinin 3G üzerinden görüntülü iletişim kurması için ilgili operatörlerin ara bağlantı sözleşmesini imzalaması gerekiyor.

  Kontörlü hat 3G'ye geçebilir mi?

  Evet. Faturalı veya ön ödemeli hat kullanıcıları bu teknolojiyi kullanabiliyor. 3G üzerinden internet bağlantısı yapıldığında bunun karşılığı faturasız hatlardan kontör olarak alınacak.

  3G teknolojisi ne işe yarayacak?

  - İnternet alanında 'dial-up' bağlantıdan ADSL bağlantısına geçişin bir benzeri cep telefonlarında görülecek, GSM şebekesinden 3G şebekeye geçişte de hem kapasite hem de hız alanında önemli gelişmeler yaşanacak.

  - Cep telefonlarından online müzik yükleme yaygınlaşacak, mobil TV sayesinde yüksek kalitede canlı televizyon yayınları izlenecek, kişiye özel televizyon program yayıncılığı başlayacak.

  - İşadamları video konferans uygulamalarını her an her yerde yüksek kalitede cep telefonları üzerinden yapabilecek. Ayrıca iş dünyasında sağlık, eğitim ve güvenlik alanında yeni çözümler devreye girecek.

  - Özellikle gençler, cep telefonu üzerinden karşılıklı online oyun oynayabilecekler.

  - Taşınabilir bilgisayarlardan (laptop) 3G bağlantısıyla hızlı internete bağlanılabilecek.

  4 dakikalık video, 3 saniyede cep'te

  Şu anki testlerde 10 MB'lık bir dosyayı 14 saniyede cep telefonu aracılığıyla HSPA şebekesi üzerinden yüklemek mümkün oluyor. Ayrıca 2 MB'lık bir dosyanın farklı şebekelerdeki yükleme hızlarına bakıldığında HSPA şebekesinde şu an kullanılan GPRS'in 133 kat hızına çıkılabildiği görülüyor.

  Konuşma tarafında bir yenilik yok!

  3G'nin "ses" bir başka ifadeyle "konuşma' tarafında getirdiği herhangi bir yenilik veya değişiklik yok.

  3G basit anlatımıyla, cep telefonundan "hızlı internet erişimi"ni ifade ediyor.

  ADSL'e rakip olan bu teknoloji cep şebekesinin kullanıldığı her yerde abonenin internete hızlı erişimini sağlıyor.

  3G, bataryaya aşırı yükleniyor

  Üçüncü nesil telefonların başlangıçta en önemli dezavantajı olan "ağırlık sorunu" günümüzde çözülmüş durumda. Üreticiler 3G'de de 'en ince' ve 'en hafif' ürünlerini art arda piyasaya çıkarıyor. Şimdiki sorun ise batarya tarafı. Mobil internet erişimi sırasında bataryaya aşırı yüklenme oluyor. Bu yüzden dolu bir bataryayla ulaşılan kullanım süreleri 3G'yle daha da aşağı çekilecek.

  Görüntülü görüşmede "çift kamera" şart!

  3G servisinin kullanıcılar için en önemli avantajlarından biri de, karşılıklı olarak görüntülü iletişim yapılabiliyor olması. Bu sayede çift kameralı cep telefonlarıyla görüntülü iletişim yapılacak.

  Görüşmenin yapıldığı her iki tarafta da çift kameralı model olmalı. Ayrıca iki tarafın da 3G'ye geçiş yapması gerekiyor.

  3G destekli olan ama tek kamerası bulanan modeller sadece hızlı internet erişiminde bu teknolojiyi kullanabilecek.

  2009'da en çok satan 3G cep'ler

  Nokia :
  6500 Slide, 5800 Xpress, N73, 6600 Slide, E71,
  3120 Classic, 6220 Classic, N79, 5610 Xpress, 6210 Navigator, N85, N95 (N95 8GB)

  Samsung
  L700, U900 Soul, L760, L770, U800 Soul B, Omnia 16GB, I560

  Apple
  iPhone 3G

  Blackberry
  Bold 9000

  SonyEricsson
  W910i, T700
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 May 2013
Yükleniyor...