3G operatörler farkları ve fiyatları

'Teknoloji Haberleri' forumunda YAREN tarafından 31 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. 3G operatörler arasındaki farklar


  Bu yarışta Turkcell iş alemini, Vodafone gidenleri, Avea gençleri hedefliyor.

  3G fiyat ve servis çeşitlendirmesinde yoğun bir rekabet yaşanacak. Turkcell 3G'de internete odaklanacağını belirtirken, Avea sınırsız ve hızlı müzik kozunu kullanacak. 3G servislerini henüz açıklamayan Vodafone ise numara taşımada yaşadığı kaybı telafi etmeye çalışacak.


  15 günde 1 milyon 3G kullanıcısına ulaşan Turkcell, özellikle iş dünyasını her yerde ve hızlı internet mesajıyla cezbetmeye çalışıyor. Sesli ve görüntülü görüşmenin fiyatını eşitleyen Turkcell'in internet paketlerinin fiyatı haftalık ve aylık olarak ikiye ayrıldı.
  Fiyatlar 19 TL'den başlıyor. 3G paketi satın alan müşterilerine yönelik 3G ile uyumlu telefon kampanyası düzenleyecek olan Turkcell, henüz Türkiye'ye gelmemiş birçok telefonu da ağustos ayından itibaren satışa sunacak.

  Dijital müzik pazarında iddialı olan Avea da, 3G'de özellikle gençler çekmeye çalışıyor. Cep üzerinden abonelerine lisanslı müzik parçaları satan Avea, 3G teknolojisiyle birlikte çok uzun bir müzik parçasını bile saniyeler içinde abonelerine ulaştırmayı ön plana çıkarıyor. Görüntülü görüşmenin dakikasını 10 kuruş yani 1 kontör olarak belirleyen Avea, ayrıca abonelerine 30 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında her yöne 15 dakika ücretsiz konuşma imkanı ve 5 TL'den başlayan sınırsız TV paketleri sunacak.

  Henüz 3G tarifelerini açıklamayan Vodafone ise, sadece görüntülü konuşma ile sesli konuşma arasında bir fiyat farkı olmayacağını bildirdi.

  3.1 MİLYON MÜŞTERİMİZ 3G'YE UYUMLU

  Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu ise, Avrupa'da 3G penetrasyonunun yüzde 20'ler civarında bulunduğunu, bugüne kadar hem hız hem de cihaz konusunda bir müşteri memnuniyetsizliği yaşandığını kaydederek, bu oranın önümüzdeki yıllarda hızla artmasının beklendiğini dile getirdi. Develioğlu, "Müşterilerimiz arasında 3.1 milyon 3G uyumlu cihazı olan var.

  Bunu hızla artırmak için kampanyalar yapıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 63 milyon cep telefonunun bulunduğu Türkiye'de, 4 milyon 3G uyumlu cihaz olduğunu açıkladı. Bu da yüzde 8 gibi bir rakama geliyor. Hızla Avrupa'daki penetrasyon seviyelerine geleceğimize inanıyoruz" dedi. Hem data hem ses hem de kısa mesaj içeren iPhone paketlerinin devam edeceğini anlatan Develioğlu, kota aşımı durumunda ise faturaları bireyselde 199 TL, kurumsalda 499 TL ile sınırlamaya devam edeceklerini belirtti.

  TURKCELL'DEN YENİ ÜRÜNLER

  * 3G ile uyumlu Nokia N97, LG WatchPhone ve Samsung Android'i ağustos ayında Türkiye'de satışa sunacak.
  * Mobil kamerası Gözz, simkartlı netbook ve notebookla, Mobil TV, Konuşan Poster, VideoBul, VideomFacebookta gibi servisler sunacak.
  * Global Bilgi'nin görüntülü çağrı merkezinde işaret dili bilen müşteri temsilcileri, işitme engelli müşterilere hizmet verecek.
  * Görüntülü çağrı merkezi çözümünü Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası da kullanacak.

  AVEA GENÇLERİ MÜZİKLE CEZBETMENİN PEŞİNDE

  Avea, 3G'de özellikle müzikle gençlerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Cep üzerinden abonelerine lisanslı müzik parçaları satan Avea, 3G teknolojisiyle birlikte çok uzun bir müzik parçasını bile saniyeler içerisinde abonelerinin telefonuyla buluşturmayı ön plana çıkarıyor. Avea 3G ile görüntülü görüşmenin dakikası 10 kuruş yani 1 kontör olacak. Avea, ayrıca abonelerine 30 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında her yöne 15 dakika ücretsiz konuşma ve 5 TL'den başlayan paketlerle sınırsız TV imkanı da sunacak.

  3G için 3 ayrı paket hazırlayan Avea'nın CEO'su Erkan Akdemir, önceki gün düzenlenen basın toplantısında, "Bu yıl içerisinde 1 milyar TL'lik yatırım yapacağız ve bunun büyük kısmı 3G'ye gidecek. Daha önce 2G ile de sunulan müzik, futbol ve oyun gibi hizmetleri çok daha hızlı bir şekilde abonelerimize sunacağız. 3G konusunda Avea'yı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği katma değer olacak" demişti.

  VODAFONE SERVİSLERİNİ EN GEÇ AÇIKLAYAN OPERATÖR OLDU

  Numara taşımanın başlamasının ardından 400 bin abonesini kaybeden Vodafone, 3G ile yarışa yetişme çabasında. 3G teknolojisini 30 Temmuz'dan itibaren Vodafone "3G +" markasıyla 81 ille buluşturmayı hedefleyen Vodafone, tarifelerini ise henüz açıklamadı. Pazartesi günü düzenlenen basın toplasıntısında konuşan Vodafone Türkiye CEO'su Serpil Timuray, 3G ile görüntülü konuşmanın, sesli konuşmayla aynı fiyatlandırmada olacağını, ancak data fiyatlandırmasına ilişkin bilgileri paylaşamayacağını söylemişti. Vodafone Türkiye'nin önemli bir sıçrama yapacağına inandıklarını, bunun için dünyada edindikleri 3G tecrübesine güvendiklerini belirten Timuray, "Türkiye, bilgi iletişiminde oldukça geri kaldı. 3G'nin bilgi toplumuna geçişte önemli bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Fiyatlandırma politikalarımızı herkesin ulaşabileceği makul fiyatlandırma prensibiyle oluşturduk" diye konuşmuştu.


  FİYATLAR

  TURKCELL
  Görüntülü
  Konuşma fiyatı Sesli tarifesiyle aynı
  İnternet 1 GB 4 GB 8 GB
  (Faturalı tarife) 29 TL 39 TL 69 TL
  Bu yılki yatırım 2.1 milyar TL

  PAKETLER

  Ürün & Servis Paket Fiyat
  1GB / 4GB / 8GB 29 / 39 / 69 TL (VINN 3G modem hediyeli)
  Faturalı 3G İnternet
  Haftalık 1GB / Aylık 4GB 19 / 49 TL (VINN 3G modem hediye)
  Faturasız 3G İnternet
  9,38TL / 65 kontör
  Cepten internet 100 MB

  AVEA
  Görüntülü
  konuşma fiyatı: 10 Kuruş
  35TL / 199 kontör 55 TL / 349 kontör
  İnternet (2GB) (6GB)
  Bu yılki yatırım 1 milyar TL

  PAKETLER
  3G Hoşgeldin 3G Standart
  Paketi Paket
  Ücret Aylık 7TL Aylık 17TL
  30 dakika 60 dakika
  Görüntülü her yöne her yöne
  konuşma ücretsiz ücretsiz
  1 saat 3 saat
  Mobilvizyon ücretsiz ücretsiz
  Data 100MB 250MB
  Seçİzle 1 içerik 2 içerik

  VODAFONE
  Görüntülü
  konuşma fiyatı Sesli tarifesiyle aynı

  Bu yılki yatırım 1.3 milyar TL

  PAKETLER henüz açıklanmadı.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 May 2013
Yükleniyor...