4. Mustafa Kimdir

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 8 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sultan 4. Mustafa Kimdir


  IV. Mustafa Hayatı Hakkında Bilgi


  IV. Mustafa 29. Osmanlı Padişahı, 94. İslam halifesidir.

  Babası birinci abdülhamid Han, annesi Âişe Sineperver Vâlide sultandır. İstanbul'da 8 Eylül 1779'da doğdu. Sultan Mustafa ortadan biraz uzunca boylu, açık tenli, siyah gür sakallı ve biraz çatık kaşlı idi. Hırçın bir tabiata sahip olması sebebiyle yakın çevresi ile bile iyi geçinemez, fazla merak yüzünden de kimseye güvenmezdi.

  Şehzâdeliğinde yüksek din ve fen bilgileri öğretilerek yetiştirildi. III.Selimin, Kabakçı Mustafa önderliğindeki ayaklanmacılar tarafından tahttan indirilmesi üzerine, 29 Mayıs 1807de tahta çıktı. 28 Temmuz 1808 tarihinde de tahtan indirildi. Muhafazakârlarla işbirliği yapan IV.Mustafa, Nizam-ı Cedid yanlılarının sindirilmesine karşı hareketsiz kaldı.

  Kısa süren saltanatı devletin iç karışıklıkları içinde geçti. Devletin içine, saraya kadar giren isyancıların kendisini de tahtan indirebilecekleri tehlikesini yaşadı. Olayların yatıştırılması için tarihimizde Ocaklı ile anlaşma yapan ilk padişah olduğu gibi devletin idaresinde de bir ortaklık kurmuş oldu. Bu ortaklık da Onun sonunu hazırladı.
   
Yükleniyor...