40'lı Yaşlarda Beslenme

'Kadınca' forumunda YAREN tarafından 26 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Kadınlarda 40 lı Yaşlarda Beslenme

  40 yaşına geldiyseniz ve geçtiyseniz artık sağlıklı bir beslenme planı uygulamanız gerekiyor.Kol, kalça ve bacaklarda yumuşama başladıysa bunun sebebi yaş ilerledikçe kas kütlesinin azalmaya devam etmiş olmasıdır.Ton balığı en iyi protein kaynaklarından biridir. Kas oluşumunu sağlayacak en önemli besinlerden biri olan ton balığını mutlaka yemek listenize koyun.

  Şu anda gözlerinizde hala bir sorun olasa bile; katarakt ve makula dejerasyonu bu yıllarda gelişmeye başlar. Üstelik kadınların makula dejerasyonuna yakalanma riski, erkeklerden çok daha yüksektir.Artık yeşil beslenmenin önemini kavramanız gerekir.

  Gözlerinize iyi gelecek besinler arasında; karalahana, göbeksiz lahana, ıspanak, şalgam yaprakları sayılabilir. Yapılan bir araştırma, bol miktarda lütein ve zeaksantin içeren bir beslenme planı uygulayan kişilerin gözlerinde, daha yüksek bir maküler pigment yoğunluğunun oluştuğunu ortaya koydu.

  Atardamar daralması; yani kalp hastalığı, bu yaş grubundaki kadınlarda ölüme en çok neden olan 3 sebepten biridir.
  Her gün bir avuç üzüm yiyin. Kırmızı üzümün kabuğundaki antioksidanların, kötü kolesterolü düşürdüğü ve atardamarların tıkanma riskini azalttığı söyleniyor. Bir bardak kımızı şarap içmek de son derece yararlı.


  Vücudunuza iki faktörlü koruma yağı sürüp, uzun zaman güneşin altında yattınız. Bronz görünüşünüzle ortalıkta iyi de havanız oldu ancak artık bunun cildinize verdiği zararı döndürmek için uğraşmanız gerekecek. Cilt kanseri riski taşıdığınızı bilmelisiniz. Melanomunun ürkütücü bir hastalık olduğu doğru ancak yediğiniz gıdalar bu rahatsızlığa yakalanmanızı engelleyici bir unsurdur.

  Yüksek miktarda karotenoid alan kişilerin cilt kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu, yapılan araştırmalarda onaylanmıştır. Bitkide bulunan pigment, vücudun içindeki kan dolaşımı yoluyla cilde aktarılıyor ve burada güneş ışığının zarar verici etkisiyle savaşmaya yardımcı oluyor. Tatlı patates, havuç ve kavun mükemmel beta-karoten kaynaklarıdır.
  tr.msn.com​
   
Yükleniyor...