5 Temel Besin Grupları Nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 30 Nis 2013 tarihinde açılan konu

 1. 5 Temel Besin Grupları  Sağlıklı beslenmek için ihtiyacımız olan tüm besinleri içerisinde bulunduran 5 Temel Besin Grubu vardır bu besin grupları nelerdir bu konuda sizleri bilgilendirmek için hazırladığımız konumuzu dikkatlice okumanızı öneriyorum.

  Öncelikle 5 Temel basin grubu neler hemen kısaca sizlere bu besin gruplarını hatırlatalım.1.Meyve ve Sebzeler 2.Süt ve süt ürünleri 3.Şeker ve Yağ 4.Et,Yumurta Baklagiller 5.Ekmek ve Tahıl

  Meyve Ve Sebzeler


  Günlük beslenme ihtiyacımızzın üçte birini oluşturan meyve ve sebzeler vazgeçilmez besin grubundan birisidir.Meyve ve Sebze türü ile beslenmek kolesterolü azaltır ayrıca yüksek olan kan basıncı değerlerinide azaltmaya yarar ayrıca beyin hücrelerinin genç kalmasına yardımcı olur.Unutulmamalıki mutlaka hergün belirli aralıklarla meyve ve sebze tüketilmesi gerekmekte.Meyve Ve Sebzenin mutlaka günde 5 porsiyon tüketilmesi gerekmektedir.

  Ekmek ve Tahıl


  Ekmek Ve Tahıl grubu bu grupta Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf yer almaktadır.Tahıl ürünleri içerdiği mineraller nişasta yanısıra diğer besin öğelerini içermektedir.Sağlık açısındna oldukça önemli bir besin grubudur.Mutlaka günlük sağlıklı beslenme programınızda bu gruptaki besinlerden bulunması gerekmektedir.

  Süt ve Süt Ürünleri


  Özellikle yetişkin kadınlar olmak üzere tüm yaş grubundaki insanlar için vazgeçilemez bir besin kaynağıdır.Çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere bu besin grubundaki besinleri her yaştaki insanın tüketmesi gerekmektedir.

  Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının bu grubu her gün tüketmesi gerekir.
  Süt içeren besinleri bir çoğumuz biliyoruz bu besinlerin başında yoğurt ve peynir gelmektedir.Süt ve süt ürünleri birçok besinin en önemli kaynağıdır.

  Et Ve Baklagiller

  İnsan sağlığı için en önemli protein kaynakları bu besin grubunda yer almaktadır.Baklagiller ve hayvansal gıdalar içerisinde bulunan protein hücre yapısının temel organik maddesidir.Protein bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve korur.

  Yağ ve Şeker grubu

  Bu gruptaki besinleri çok konturollü kullanmalısınız bu gruptaki besinleri hayatınızdan tamamen çıkaramasanız bile dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz.Özellikle şeker ihtiyacınızı meyveler ile karşılayabilirsiniz yağ olarak zeytinyağını tercih etmelisiniz bu besin grubunun kullanımı en aza indiremeye çalışmalısınız.
   
Yükleniyor...