6 Gün Savaşları Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda anniccha tarafından 7 Tem 2010 tarihinde açılan konu


 1. Altı Gün Savaşları
  Altı Gün Savaşları Hakkında Bilgi ve Resimler
  Altı Gün Savaşları Ne Zaman ve Kimler Arasında Olmuştur?  Alltı Gün Savaşı (Arapça:حرب الأيام الستة, Ḥarb al‑Ayyam as‑Sitta veya Arapçaحرب 1967, Ḥarb 1967; İbranice מלחמת ששת הימים, Milhemet Sheshet Ha‑Yamim), diğer adlarıyla "1967 Arap-İsrail Savaşı", "Üçüncü Arap-İsrail Savaşı", "Altı Günün Savaşı" veya "Haziran Savaşı", 5 Haziran 1967'de İsrail ile Arap komşuları Mısır, Ürdün ve Suriye arasında başlayan ve 6 gün süren savaşa verilen addır. Arap İttifakı'na Irak, Suudi Arabistan, Sudan, Tunus, Fas ve Cezayir de asker ve silah yardımıyla katılmışlardır.[4] İsrail'in kesin üstünlüğü ile bitmiştir. Bu savaştaki önemli olaylardan biri de savaşı gözlemlemek üzere gönderilen USS Liberty adlı bir Amerikan gemisinin İsrail tarafından saldırıya uğramasıdır. Şimdiki birçok sorunun temelini oluşturur. İsrail topraklarını 4 katına çıkarmıştır. İsrail'in BM Kararını uygulamaması sonraki dönemde büyük sıkıntı oluşturmuştur.

  [​IMG]

  İşte gün gün 6 Gün Savaşı:

  1. gün
  1967 yılının 5 Haziran sabahı saatler 7.10u gösteriken İsrailden kalkan savaş uçakları radarlara yakalanmamak için çok alçaktan uçtular. Mısır üzerine geldiklerinde de 17 kola ayrıldılar. Hedefleri 17 ayrı üsdeki Mısır uçaklarıydı. Bombardıman sırasında Mısır hava kuvvetlerinin beşte üçü yok oldu. Aynı gün Suriye ve Ürdün savaş uçakları da İsrail bombalarından nasibini aldı.

  2. gün
  İsrail, Mısırın elindeki Gazzeyi ve Sina yarımadasını ele geçirdi. Mısırlı 11 bin 500 askerin çoğu ilerleyen günlerde çölde susuzluktan öldü.

  3. gün
  Ürdüne giren İsrail birlikleri Batı Şeria kentlerini teker teker ele geçirdi. Beytüllahim, El Halil, Jenin, Nablus ve... Doğu Kudüs...
  İsrail Savunma Bakanı Moşhe Dayan ve Genel Kurmay Başkanı İzak Rabin Doğu Kudüse Yahudi halkının sevinç çığlıkları içinde girdi. İsrail halkı önüne gelen askerleri öperken, Dayan, Kubettüs Sahranın tepesine çekilen İsrail bayrağının derhal kaldırılması emrini verdi. Ağlama duvarına hücum eden Bu konuyu forumdaslar.com'den çaldım Yahudilere yer açılması için duvarın önündeki ve çoğu Müslümanlara ait evler bir gecede buldozerlerle yerle bir edildi.
  Yok edilen evler arasında Arafatın çocukluğunu geçirdiği ev de vardı....

  4. gün
  Birleşmiş Milletlerin ön ayak olduğu ateşkes tanındı

  5. gün
  Ateşkesi bozan İsrail Suriyeye ait olan Golan tepelerini ele geçirdi

  6. gün
  Yeni bir ateşkes yürülüğe girdi ve bugün de süren çatışmalar böylece başlamış oldu.

  İsrail 2.5 Kat Genişledi
  68 bin 300 kilometrekarelik bir alanı, Ürdün, Suriye ve Mısır topraklarını işgal eden İsrail sınırlarını altı günde ikibuçuk kat genişletmiş oldu... Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen de İsrail bu toprakları elinde tutmaya devam ediyor. Kudüs, hiç bir devlet tanımasa da sonsuza kadar ve bölünmez başkent ilan edildi.
  Dindar Yahudiler bu toprakların ele geçirilmesiyle mesih çağının başladığını duyurdu. Eskiden Yahudilerin Kudüsten atılma günü oruç günüyken 1967den sonra aynı gün şenliklerle kutlanan Kudüs gününe çevrildi.
  Savaştan sonraki ilk haftada yaklaşık 200 bin Yahudi yani o zamanki nüfusun onda biri bu yeni ele geçirilmiş topraklara, özellikle de Doğu Kudüse hücum etti. Oysa bugün Batı Kudüsün taksi sürücüleri Doğu Kudüse gitmiyor.
  Bölgeye barış gelebilmesi için İsrailin 1967 öncesi sınırlarına çekilmesi de bütün dünyanın kabul ettiği bir görüş.

  Pan-Arabizm Çöktü
  1967 savaşı, Pan-Arabizmin önde gelen savunucularından o zamanki Mısır
  Devlet Başkanı Cemal Abdül Nasırın Tiran boğazını İsraile kapatmasıyla
  başladı. Bugün bir çok tarihçi Nasırın asıl niyetinin savaş başlatmak olmadığı konusunda hem fikir.Bu konuyu forumdaslar.com'den çaldım Nasır Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistana Arap lideri olduğunu göstermek istemişti.
  Bu savaştan sonra Arap politikası da tamamıyla değişti. Artık İsraili yok edemeyeceğini anlayan Arap ülkeleri Pan-Arabizmi terk etti. Her ülke İsraile kaptırdıkları toprakları geri almanın ayrı ayrı peşine düştü.

  Filistinliler "Başlarının Çaresine Baktı"
  Filistin sorunun pan Arabizmle çözüleceği fikri de tarihe karışırken, kendi sorunlarını kendileri çözmeleri gerektiğini anlayan Filistinliler de taktik değiştirdi. 1967 savaşından hemen sonra özellikle Batı Şeriadaki İsrail hedeflerine yönelik vur-kaç eylemleri başladı. Bu eylemlerinin büyük bir çoğunluğunu o zamana kadar Mısırın denetimi altındaki Filistin Kurtuluş Örgütünün çatısı altına girmeyi reddeden El Fetih Örgütü gerçekleştiriyordu.

  Arafat İsmi Duyuldu
  El Fetihin başkanının adı 1967 savaşından önce hiç de duyulmayan bir isimdi: Yaser Arafat...
  Savaştan bir yıl sonra, İsrail Batı Şeria ve Gazzede Yahudi yerleşim birimlerinin inşaasına başlarken ve işgali kalıcı bir hale getiriken, Arafat da, bütün Filistinli örgütleri çatısı altında toplayan Filistin Kurtuluş Örgütünün başkanlığına seçiliyordu.
  Savaştan 35 yıl sonra bugün, İsrail, Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına hala devam ediyor. Bu konuyu forumdaslar.com'den çaldım Arafatın liderliğindeki Filistin de 1967 savaşında işgal edilen topraklarda kendi devletletini kurmak için mücadele etmeye.
   
  Son düzenleme: 7 Tem 2010
Yükleniyor...