990 yaşına basacak

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Pardus tarafından 25 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yusuf Has Hacip 990 yaşına basacak


  Kutadgu Bilig adlı eserin sahibi Karahanlı edip, şâir ve devlet adamı Yusuf Has Hacip, doğumunun 990. yılı dolayısıyla 26-27 Ekimde düzenlenecek uluslararası bilgi şöleniyle anılacak.

  Türk dili ve edebiyatı açısından olduğu kadar devlet geleneği ve siyaset bilimi bakımından da son derece önemli bir başyapıt olan Kutadgu Bilig isimli eserin sahibi Yusuf Has Hacip, doğumunun 990. yılında ele alınacak. Türk Dil Kurumu ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nce düzenlenen bilgi şöleni üniversitenin rektörlük binasındaki doktora salonunda 26 Ekimde başlayacak.

  Şölenin açılış konuşmalarını İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Musa Duma yapacak.

  Dünyada Yusuf Has Hacip ve eseri Kutadgu Bilig üzerine çalışan bilim insanlarını bir araya getirecek bilgi şöleninde, iki günde gerçekleştirilecek 12 oturumda 50 bildiri sunulacak.

  Yusuf Has Hacip'in yaşamı, toplum bilimci kişiliğinin yanı sıra eserinin dili ve içeriğine ilişkin ayrıntılı incelemelerin yer aldığı bildirilerin sunulacağı şölende, Kutadgu Bilig'deki insan ve ahlak, bilge, uzlet, renk, düş, düş yorma gibi kavramlar tartışılacak, 11. yüzyıl Türk siyaset dili, eserdeki orta çağ dünya modeli ve eserin sunduğu dünya görüşü ele alınacak, eserden günümüze değişen kavramlar yorumlanacak.

  AA
  haber7
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Oca 2017
Yükleniyor...