Abbasiler Bilim Adamları

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 2 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Abbasiler Dönemi Bilim Adamları  Abbasiler Döneminde Öne Çıkan Bilim Adamları
  Abbâsîler, Emevî hanedanından sonra başa gelerek İslam Devleti'nin yönetimini ve halifeliği beş asırdan daha uzun bir süre elinde tutan hanedandır.

  Abbasiler bilimin geliştirilmesine ve bayındırlığa büyük önem verdiler. Samarra Camisi ile Kudüs'teki Kubbetü's-Sahra ve Mescid-i Aksa gibi büyük yapılar, yeni yollar, han ve kervansaraylar yaptırdılar. Harun Reşid ve oğlu Memun döneminde;

  Bağdat kenti bir bilim ve kültür merkezi durumuna geldi. Uzmanlık kütüphaneleri, medreseler ve gözlemevleri kuruldu. Matematik, astronomi, tıp ve botanik alanlarında önemli gelişmeler sağlandı.

  Başta Bağdat olmak üzere pek çok kentde çok sayıda yapıt, Yunanca ve Latinceden Süryanice'ye, Farsça'ya ve

  Arapça'ya çevrildi. Eski Yunan metinlerinin daha sonra Arapçadan Latinceye çevrilmesi Avrupada bilimin canlanmasına katkıda bulundu. Birçok Abbasi halifesinin edebiyata ve güzel sanatlara düşkün olması bu alanlarda da gelişmelere yol açtı.

  Bazı tarihçiler bu kültürel hareketliliği, Rönesans'tan yüzyıllar önce, bir Doğu Rönesansı'nın doğuşu olarak kabul eder. Ne var ki Moğol istilası, bu kültürel parlamayı söndürmüştür.
   
Yükleniyor...