Abdest Alırken Mesh Ettiğimiz Organlar

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 20 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Abdestte Organları Mesh Etme


  Abdest Alırken Mesh Etmek


  Abdest,
  belli organların usülüne göre yıkanmasıdır. Abdestte bazı organlar yıkanır, bazıları da mesh edilir. Özellikle bu organların yıkanması, bunlardan meydana gelen günahların tevbe ve istiğfarın önemine,bir işarettir. Su ile madden temizlendiğimiz gibi, tevbe ile de manen temizlenmemiz gerekir.

  Abdest alırken, başımızı, kulaklarımızı ve boynumuzu mesh ederiz. Başın dörtte birinin el içinin ıslaklığıyla meshedilmesi Hanefîler'e göre yeterlidir. Başın mesh miktarı Şâfiî mezhebinde daha az iken diğer iki mezhepte âdeta başın tamamıdır.

  -5Maide suresi/6-

  Siz ey inananlar! Namaz kılacağınız zaman yüzünüzü, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın. Başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin. Eğer boy abdestini gerektiren bir halde iseniz kendinizi temizleyin. Ama eğer hasta iseniz yahut seyahatteyseniz yahut tuvaletten geldiyseniz yahut kadınla birlikte olmuşsanız ve su bulamıyorsanız, o zaman, temiz toprakle teyemmüm edin ve onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah sizi zora koşmak istemez; ama sizi tertemiz kılmak ve nimetlerinin tamamını size bahşetmek ister ki şükredenlerden olasınız.

  -4Nisa suresi/43-

  Siz ey inananlar! Sarhoş iken namaz kılmaya kalkışmayın, ne dediğinizi bilinceye kadar (bekleyin); ve boy abdestini gerektiren bir durumda (iken de) yıkanıncaya kadar seyahatte olmanız (ve yıkanma imkanından yoksun bulunmanız) hali dışında- (namaza kalkışmayın). Ama eğer hasta iseniz veya seyahatteyseniz yahut tuvaletten geldiyseniz veya kadın ile birlikte olmuşsanız ve hiç su bulamıyorsanız, o zaman temiz toprakla teyemmüm edin, (onunla) yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Bilin ki Allah, gerçekten günahları temizleyendir, çok affedicidir.
   
Yükleniyor...