Activex Denetimlerinin Kullanılmasına Nasıl İzin Verilir?

'Teknoloji' forumunda By RiZeLi tarafından 14 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Activex Denetimlerinin Kullanılmasına Nasıl İzin Verilir?
  Activex Denetimlerinin Kullanılması Nasıl Olur
  Activex Denetimlerinin Kullanılması  Bilgisayarıma ActiveX denetimleri yüklemek güvenli mi?

  ActiveX denetimleri, Internet üzerinde kullanılan ve bazen "eklenti" adı verilen küçük programlardır. Animasyonların oynatılmasını sağlayarak gezinme deneyiminizi geliştirebilirler veya Microsoft Update'ten güvenlik güncelleştirmelerini yükleme gibi işlemleri yapmanıza yardımcı olabilirler.
  Bazı Web siteleri, siteyi görebilmeniz veya sitede belirli işlemleri yapabilmeniz için ActiveX denetimleri yüklemenizi gerektirir. Bu tür bir siteyi ziyaret ettiğinizde, Internet Explorer ActiveX denetimini yüklemek isteyip istemediğinizi sorar.

  Aşağıda örnek bir ActiveX iletisi bulunmaktadır:

  Şekil1 : Klasik bir activeX uyarısı

  ActiveX denetimini sağlayan Web sitesi denetimin ne amaçla kullanılacağını size söylemelidir. Ayrıca, uyarıyı görmenizden önce veya sonra Web sayfasında ilgili ayrıntılı bilgileri sağlamalıdır.

  Riskleri nelerdir?

  Ne yazık ki, ActiveX denetimleri diğer herhangi bir yazılım programı gibidir - suistimal edilebilirler. Bilgisayarınızın doğru şekilde çalışmasını engelleyebilir, bilginiz dışında gezinme alışkanlıklarınızla ilgili bilgi veya kişisel bilgilerinizi toplayabilir veya açılır pencere reklamları gibi görmek istemediğiniz içerik görüntüleyebilirler. Ayrıca, "iyi" ActiveX denetimleri, "kötü" Web sitelerinin bunları kötü amaçla kullanmasına olanak tanıyan hatalı kod içerebilir.
  Bu riskler dikkate alındığında, ActiveX denetimlerini yalnızca denetimi sunan Web sitesi ve denetimi oluşturan yayımcı hakkında bilgiye sahipseniz yüklemelisiniz. Bu bilgileri edindikten sonra, Web sitesine veya yayımcıya kişisel bilgilerinizi verecek kadar güvenip güvenmediğinize karar vermelisiniz. Bir Web sitesine güvenip güvenmeyeceğinize nasıl karar verebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bkz: Kimlik sahtekarlığı yapılan Web siteleri nasıl tanınır.

  Uygulayabileceğiniz iyi bir kural: Bir ActiveX denetimi bilgisayarınızı kullanmanız için gerçekten gerekli değilse, denetimi yüklemeyin.