Adalet Ağaoğlu Hayatı ve Sanatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 18 Ara 2010 tarihinde açılan konu

1. Adalet Ağaoğlu Hayatı ve Sanatı Hakkında Bilgi

Doğum 13 Ekim 1929/Ankara
    Meslek Roman, hikaye, oyun, deneme, anı yazarı

EĞİTİM HAYATI
    Ankara’nın Nallıhan ilçesi doğumlu olan sanatçımızın babası tüccar Hafız Mustafa Sümer’dir.Aile büyüğünün ticaretle uğraşmasına karşın kardeşleri arasında doktor ve oyuncu Güner Sümer vardır.Bir diğer kardeşi ise babaları gibi ticaretle uğraşmıştır.Toplamda dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak ve tek kız evlat olarak dünyaya gelmiştir.Eğitim hayatını tamamıyla Ankara’da görmüştür.Kız Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı alanında eğitim almış ve mezun olmuştur.Edebiyat alanına yönelmesi lise yıllarında olduysa da ilk yayımlarını üniversite yıllarında yapmıştır.

SANAT HAYATI
    İlk yazılarını 1946 yılında Ulus Gazetesinde yayımladığı tiyatro eleştireli ile sunmuştur.Bir süre sonra Kaynak dergisinde ise şiirleri yayımlanmaya başlamıştır.1951 – 1970 yılları arasında TRT’de farklı görevlerde yer almış ve göreve ilk başladığı yıllarda "Aşk Şarkısı" adlı ilk radyo oyununu yazmıştır.Radyo görevi sırasında tanınmış isimler ile birlikte Ankara’nın ilk özel tiyatrosunu "Meydan Sahnesi" adı altında kurar.Yine aynı yıllarda eğitim almak amacı ile yurt dışına çıkış yapar ve döndüğünde Türkiye’nin önemli oyun yazarlarından birisi olmaya başlar.1970 yılında sürdürdüğü görevinden TRT’deki özerkliğin son bulmasını sebep göstererek istifa eder ve tamamen yazarlık hayatına atılarak başka bir işle meşgul olmaz.

İlk romanını 1973 yılında "Ölmeye Yatmak" adı altında yayımlamıştır.Peşinden "Bir Düğün Gecesi" ile "Hayır" adlı eserler ile birlikte bir üçleme oluşturmuştur."Fikrimin İnce Gülü" adlı eserinin yayımlanmasından sonra büyük tepki toplamıştır.Bunun sebebi ise askeri kuvvetleri küçük düşürmek olarak halk tarafından gelen tepkilerdir.Bunun sonucunda kitabı dördüncü basımından sonra toplatılmış ve hakkında dava açılmıştır.2 yıl süren davanın sonucunda aklanmış ve eserlerini yayımlamaya devam etmiştir.1983 yılında İstanbul’a taşınmıştır ve halen yazı hayatına devam etmektedir.1986 yılında İnsan Hakları Derneğinin kurucuları arasında yer almış daha sonraları ırkçı bir tavır izlendiği için istifa etmiştir.1996 yılında ciddi bir kaza sonucu iki yıl hastanede yatmıştır ve Can Yücel tarafından "Sen Türkiye’nin en güzel kazazısın." sözü Adalet Ağaoğlu için söylenmiştir.Son çıkan romanı ise "Dert Dinleme Uzmanı" adı altında 2014 yılında yayımlanmıştır.

Yükleniyor...