Adalet Meslek Liseleri

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 21 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Adalet Meslek Lisesi
  Adalet meslek liseleri nerelerde var

  Ankara, Gümüşhane ve Afyon Bolvadin'de eğitim-öğretim yapan Adalet Meslek Liseleri, Adalet Bakanlığı'na bağlı olup, amacı Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilâtına eleman yetiştirmekle birlikte yüksek öğretime de hazırlamaktır.
  Adalet Meslek Liseleri, Türkiye'deki birçok meslek liseleri gibi, meslek dersleri ağırlıklı fakat kültür dersleri ile desteklenmiş bir lisedir. Birinci sınıfta sadece iki Hukuk dersi, Daktilografi ve Bilgisayar dersinin yanı sıra tamamen kültür dersleri okutulmaktadır. İkinci ve üçüncü sınıflarda meslek dersleri ağırlıklı program uygulanmaktadır. Birinci sınıflarda okutulan Fizik, Kimya, Biyoloji ve Sağlık Bilgisi gibi bazı dersler ikinci ve üçüncü sınıflarda okutulamaz.
  Okulumuzda,
  Kültür dersi; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Geometri, Yabancı Dil ve Beden Eğitimi gibi.
  Meslek dersleri; Hukukun Esasları, Yargı Teşkilatı, İlamat ve İnfaz Hukuku, Yönetimde İnsan İlişkileri, Muhasebe ve Döner Sermaye, Tebligat Hukuku, Daktilografi, Ceza ve Ceza Hukuku, Özel Hukuk, Noterlik, Bilgisayar, Psikoloji, Felsefe.
  Bölüm Seçmeli dersler; Güzel Konuşma ve Yazma, Türk Edebiyat Tarihi, Türkiye Coğrafyası, Ülkeler Coğrafyası, Genel Türk Tarihi, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi.
  Seçmeli dersler; Çevre ve İnsan, Trafik Bilgisi, Demokrasi ve İnsan Hakları, İlkyardım Bilgisi ve Turizm dersleri okutulmaktadır.
  Görüldüğü gibi okulumuzda öğretim, Türkçe ve Sosyal Bilgiler ağırlıklıdır.
  Bakanlığımız, Memur Sınav-Atama-Nakil Yönetmeliği'nde 17 Ekim 2000 tarih ve 24203 sayılı Resmi Gazete ile değişiklik yaparak, bundan sonra Adalet Meslek Lisesi mezunu olma şartı getirmiştir. Böylece sınava öğrencilerimizin tercih edilmesi işe girme şansını artırmıştır.
  Adalete gönül veren, işe girmek isteyen gençlerin yeri, Adalet Meslek Liselerdir.
  Adalet Meslek Liselerine Kayıtta İstenilen Belgeler:
  Ortaokul/İlköğretim okulu diplomasının aslı,
  4,5x6 cm ölçüsünde 4 adet vesikalık fotoğraf,
  Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  Adalet Meslek Lisesini kazandığını gösteren belge,
  6 Adet iadeli taahhütlü posta pulu, 6 adet zarf,
  Özürü olmadığını belirten sağlık raporu,
  Kayıt formu okul müdürlüğünden temin edilir.
  Alıntı
   
Yükleniyor...