Adanayı serinletmek için şok proje

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 2 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı sıcaklığın 44 dereceyi bulduğu kenti nasıl soğutacağını buldu. Adana havadan dev pervanelerle serinletilecek.

  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Aytaç Durak, günlerdir 44 dereceyi bulan bunaltıcı havanın etkisi altında kalan Adana’yı soğutmak için etütlere başladı. Bir projede ise, kentin havadan dev pervanelerle serinletilmesi öneriliyor.

  İki yıl önce şehir içmesuyunun sağlandığı Çatalan Barajı’nın derinlerine boru döşeyip şebekeye 9-10 derecelik su verilmesinden sonra, vatandaşlardan “Suyumuzu soğuttun, havamızı da soğut” şeklindeki istekler olduğunu belirten Durak, yerden 8-10 bin metre yüksekte hava sıcaklığının eksi 40-45 olduğunu, bu soğuk havanın bir şekilde aşağı çekilerek Adana’nın soğutulabileceği fikrinden hareket ettiklerini söyledi.

  Durak, bu araştırmalar sırasında, yüzlerce zeplinin çelik halatlarla yere bağlanıp büyük pervanelerle soğuk havanın aşağı doğru itilmesi, pervaneler için de zeplinler üzerine kurulacak güneş enerjisinden elektrik sağlanabileceği şeklindeki bir proje önerisi için ise, “Henüz bu konu fulu. Net bir şey yok” dedi. Başkan Durak, soğuk havanın kentin üzerine ne şekilde üfleneceği, hangi tekniğin kullanılacağı, yatırım ve işletim maliyetinin ne olduğu yönündeki soruların cevaplarının netleşmediğini söyledi.

  ATMOSFERİN DENGESİ BOZULUR

  Aytaç Durak’ın Adana’yı binlerce metre yüksekteki soğuk hava ile serinletme projesi meterooloji uzmanlarını da şaşırttı. İlk kez böyle bir fikrin ortaya atıldığını duyduklarını söyleyen Adana Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Salih Koç, projenin uygulanma ihtimalinin çok düşük olduğunu, uygulaması halinde dahi atmosferin dengesinin bozulacağını, ani ısı değişikliklerinin iklim üzerinde ciddi olumsuz etkilerinin olacağını kaydetti.

  Salih Koç, sıcak hava ile soğuk havanın ani yer değişmesi nedeniyle veya anormal ısı değişikliklerinden dolayı fırtına, şiddetli yağmur, aşırı sis ve bulutlanma olabileceğini, böyle bir projenin çok yönlü ve bilimsel olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.
   
 2. :f106: Tam bir zihni sinir projesi bu
  Nediyelim yapabilene helal olsun.
   
 3. hay Alahım daha neler duyacağız bu projeye harcayacağı parayla her eve bir klima daha iyi olur enazından kışında iş görmüş olur:f196::f40:
   
 4. Dark dışardakileri serinletecek sanırım bu proje ile belediye başkanı
  yani sokakta gezerken serin serin gezeceksin :f106:
   
 5. ne işi var milletin otursunlar oturduğu yerde yazın dışarıda dolaşılırmı
  Belediye başka bence bol bol ağaç dikmeli insanlar hep gölgenin altından yürüsün veya şemsiye dağıtsın
  Bu proje olmazzz:f30:
   
 6. Bu konuya Nasrettin Hocadan bir alıntıyla katılmak istiyorumm..:f196:

  Ya Tutarsaaaaa...:) :)
   
 7. aaa bu nasıl bir proje :f106:
   
 8. görün işte görün herşey vatan için diyorlar yaaaaa Erbakanda Konya'ya denizi getirceğini söylemişti bakalım hala bekliyoruz :f106:
   
 9. Belediye başkanı olmal istiyorumm
   
 10. bencede HAZAN çok bekleriz gibi geliyor haberin devamını okuyunca, hayırlısı olsun ne diyelim, umarız bu aşırı sıcaklara bir çare bulunur :f40:
   
 11. Akıl Akıldan üstündür derler bi bildiği vardır bu başkanın :f106::f106:
  böyle bir projeyi herkes akıl edemez yani :f30:

  yaaa iyide sultanım bu Erbakan neden Ankara,ya değilde Konyaya getirme sözü vermişki :f196:
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Adanayı serinletmek için
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  574