Adet bittikten sonra banyo yapmadan ilişkiye girilirmi

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 9 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Adet bittikten sonra banyo yapmadan ilişkiye girmek
  Adet döneminden sonra kadınların eşleriyle birlikte olmaları ilişkiye girmeleri doğrumudur bu konuda din görevlileri nasıl bir açıklama yapıyorlar konuyla ilgili merak edilen cevap sizlerle olacak.Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda bu sorunun yanıtı şöyledir;


  Erkeğin karısına yaklaşması için kadının adetinin bitmesi gerekmektedir.Kadının tertemiz olması, yani gusletmesi ve yıkanması gerekir.

  Adeti sona eren kadın gusletmedikçe kendisiyle cinsî münasebette bulunmanın helal olmadığı hususunda Şafii, Maliki ve Hanbeli mezhepleri başta olmak üzere ulemanın büyük çoğunluğu görüş birliğine varmıştır. Yalnız Hanefîler, adet kanının belirli adet süresinin sonunda kesilmesi halinde bir namaz vakti geçtikten sonra gusül yapılmasa da cinsi münasebetin caiz olacağını söylemişlerdir.

  Hanefilere göre adetin azami süresi olan on gün geçince, boy abdesti almadan da cinsel ilişkide bulunmak helal olur. Fakat adeti bu süreden daha kısa olan bir kadının, adeti bitip kanının kesilmesiyle hemen cinsel ilişkide bulunması helal olmaz.

  Böyle bir durumda cinsel ilişkide bulunmanın helal olabilmesi için kadının ya gusletmiş olması veya üzerinden bir namaz vakti geçmiş olması veyahut da bir özründen dolayı teyemmüm edip onunla nafile de olsa bir namaz kılması gerekir.
   
Yükleniyor...