Adet Düzensizliği Hastalık Habercisi Olabilir mi?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 3 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Bir kadında görülen adet düzensizliği birçok kadın hastalığının nedeni olabilir.Adet görememe ya da adet düzensizliği kadınlarda pek çok hastalığa işaret edebilen önemli bir sorunudur.

  Yumurtalık kistleri, miyomlar ve erken menopozun habercisi olabilen adet düzensizlikleri için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

  adet-düzensizligi-.jpeg

  Menstruel siklus, yani adet döngüsü bir kadının vücudunun her ay gebe kalmaya hazırlandığı bir süreçtir. Adet düzensizlikleri kadınının adetinin gecikmesi, çok sık adet görmesi ya da beklenmeyen zamanda adet görmesi şeklinde olabilmektedir.Düzenli bir şekilde Normal adet gören bir kadın adet görmemeye başlarsa ve hamile değilse buna sekonder amenore denir. Amenore sebepleri arasında fiziksel veya psikolojik stres, aşırı egzersiz ve anoreksia nervosa gibi yeme bozuklukları sayılabilmektedir.

  Adet düzensizliğini çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar Yumurtalıktaki iyi huylu kistler kendilerini adet düzensizliği belirtisiyle gösterebilir. Bunlar adet görmeme ya da ara kanama gibi farklı şekillerde olabilir. Bu kistlerin büyük bir kısmı fonksiyonel kist adını verdiğimiz birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolan kistler iken, bazıları cerrahi girişim gerektiren farklı yapıda kistler olabildiklerini söylüyorlar.
   
Yükleniyor...