Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 3 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?
  Adet Düzensizliği Sebepleri
  Kadınlarda Adet Düzensizliği Sebepleri

  Adet Düzensizliği Sebepleri, Şekilleri
  Ve Oluşum Süreçleri


  Adet düzensiliği ile 21 günden kısa veya 35 günden uzun süren sikluslar anormal olarak değerlendirilir. Menstrual (regl,adet) kanamanın çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlarda hekime başvurulması gerekir. Adet düzensiliği sebepleri olarak, hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler, endometrial hiperplazi yani rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi, myomlar ve daha nadir olarak da rahim kanseri bu tip düzensizliklere yol açabilir.

  Adet düzensizliği sebepleri ve adet düzensizliği şekilleri ile, disfonksiyonel anormal uterus-rahim kanamaları, hormonal mekanizmalar sonucu oluşan ve uterustan (rahimden) kaynaklanan anormal vajinal kanama olarak tanımlanabilir. Çok sık kullanılan, değişik tipte anormal kanamaları içine alan, iyi tariflenmemiş yuvarlak bir terimdir. Tanının doğruluğu ancak diğer kanama kaynakları ve nedenleri ekarte edilerek kesinleştirilebilir. Disfonsiyonel anormal uterin kanama tanısı, öykü, fizik muayene ve diğer yardımcı tanı yöntemlerine özellikle endometrial biopsinin veya rahim içi dokusundan yapılan kürtajın incelenmesine dayanır. Uygun tedavi ve takip planı ovülasyon (yumurtlamanın) olup olmamasına, endometrial kalınlık ve üreme dönemine aynı zamanda kanamanın miktarı ve süresine, yaş ve doğurganlık durumuna göre, her hasta için ayrı ayrı oluşturulur. Doğum sonrası adet düzensizliği sebepleri de göz önünde bulundurlmalıdır.

  Anormal Kanamaların Oluşum Süreci Nasıl Olmaktadır?

  Ovulasyon olmaması halinde, progesteronun doku büyümesini sınırlayan ve düzenli endometrial yapılaşmayı sağlayan etkisi mevcut değildir. Bu durumda tek başına estrojenin etkisi ile, endometrium, yeterli yapısal destek olmaksızın aşırı büyür. Vaskülarite, damarklanma artar, bezler sırtsırta verir ancak stromal matriks yetersizdir. Frajil doku bir bölgede tamir sürecine girer. Böylece değişik zamanlarda, endometriumun değişik bölümleri yıkılır ve sonuç, uzun süren, aşırı anormal uterin kanamadır. Yıkılan doku hacminin fazlalığı yanında, damar sıklaşmasının – vazokonstruksiyonun olmayışı, kanamanın fazlalığından sorumludur. Kanamayı durdurucu tek mekanizma, estrojenin bölgesel olarak endometriumu iyileştirici etkisidir. Endometriumun besleyen damarların kapasitesi üzerinde kalınlaşan ve hiperplaziye uğrayan yüzeyel tabakalar iskemi sonucu dökülüp, tekrar beslenmenin sağlanabildiği kalınlığa inip estrojenin etkisi ile iyileşirken, bu kısır döngü, ovulasyon olana, dışarıdan projestin verilene, bunların olmaması halinde ise artık yorulan desteksiz tüm endometrial kalınlığın bazal tabakaya kadar, masif ve aşırı bir kanamayla dışarı atılmasına kadar devam eder. Bir süre, bu defa atrofiden (kuruluk) kanayan endometrium, devam eden estrojen etkisi ile tekrar prolifere olup kalınlaşmaya başlar ve estrojen düzeyi ile orantılı şekilde bir süre kanamasız dönemi takiben, üst tabakalardan yıkılma, lokal tamir sonucu lekelenme, sık sık kanama ve nihayet masif kanama siklusu tekrar eder. Bir diger deyişle oligomenore, polimenore ve ya menometroraji, menoraji,adet gecikmesi tekrar oligomenore tekrarlar durur.
  Disfonsiyonel uterin kanamada genellikle tanısal küretaj ile tesbit edilen değişik endometriyal histolojilerde, ister proliferatif, ister sekretuar, heperplazik yada atrofik endometrium olsun, estrojen ve progesteron takviyeleri genellikle yaralı olmaktadır.

  Üreme Çağında Görülen Anormal Kanamaların Sebepleri Nedir? Adet Gecikmesi Nasıl değerlendirilir?

  Oligomenore ve amenore, polikistik over sendromunun en sık görülen anormal kanama tipleridir. Sık sık ve ağır kanama da görülebilir. Yağ dokusunda andorjenlerde estrojenlere dönüşümün hızlı olması nedeniyle şişmanlık durumunda hipotalamik sinyallerin bozulduğu stresli yaşam tarız, ani kilo kaybı ve alımı, yoğun egzersiz gibi durumlarda da disfonksiyonel anormal uterin kanama sıkca ortaya çıkar. Ayrıca adrenal disfonksiyon, over tümörü, adrenal tümör, hiper yada hipotroidism, hiperprolaktinemi, Cushing hastalığı da araştırılmalıdır. Doğum sonrası adet düzensizliği sebepleri de iyi değerlendirilmelidir.


  Adet siklusu hangi durumlarda kısa sürer? (Sık,erken adet görme)

  Adet sikluslarının 21 günden daha kısa sürmesine polimenore denilir.Bunun sonucunda 1 yılda görülen adet kanaması sayısı da artmaktadır.

  Adet kanamalarının sürekli olarak erken görülmesinin en olası nedeni hormon dengesizliğidir. Stres,egzersiz,gündelik hayattaki ani değişiklikler,fazla sigara-kahve tüketimi de sık ara ile adet görmeye neden olur.

  Düzenli aralıklarla adet kanaması gören bir kadında kanamaların birdenbire sıklaşması durumunda bu kanamanın aslında bir ara kanama olabileceği de her zaman göz önüne alınmalı ve mutlaka ara kanama ile ayırıcı tanısı yapılmalıdır.
   
Yükleniyor...