Adet geciktirici ilaç alıp orucu tam tutmak caiz mi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 26 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kadınların adet geciktirici ilaçlar kullanıp Ramazan ayı orucunu tam olarak tutması caiz midir


  İlaç kullanıp adeti geciktirmek kadının bünyesine zarar verir, fıtratını bozar. İlaç kullanmaması gerekmektedir.Mecbur kalınmadığı sürece Adet geciktirici ilaçlar kullanılmaması öneriliyor.Adetli kadın namaz kılamaz oruç tutamaz daha sonra tutamadığı oruçlarını tutmak zorundadır

  Bu durum tıbbî açıdan şöyle îzah edilmektedir:

  İlâç kullanmak normalden sapmadır. Kadının kendi bünyesine has hormonal ve metabolik bir hususiyeti vardır. Ağızdan alınan hormon hapları ile âdetin öne alınması veya geciktirilmesi sun’i bir yol olup, her zaman olmasa da bazan âdet düzensizlikleri meydana getirebilmektedir. Organizmaya mahzurları sebebiyle tıbbî bakımdan pek tavsiye edilen bir durum değildir. Fıtrat icabına göre davranmak daha doğrudur.

  Âdet günlerini geciktirmek için Recep ve Şaban ayında böyle bir uygulamaya teşebbüs etmeye hiç lüzum yoktur. Zaten bu ayların orucu nafile olduğundan tutmak mecburi değildir. Tutulmasa da Ramazan orucu gibi sonradan kaza edilmesi gerekmez. Diğer taraftan Receb ve Şaban ayında âdet günlerine rastlayacağı düşüncesiyle hesap edip o günlerin orucunu Receb ayında tutmaya gerek yoktur. Çünkü böyle bir şeye ihtiyaç yoktur.

  Rahat bir Ramazan geçirmek, orucunu zamanında tutmak isteyen hanımlar, isterlerse âdeti geciktirici ilâç kullanabilirler. Ancak kendilerinde âdet düzensizliği ve bundan gelen bir rahatsızlığı bulunanların bu yola teşebbüs etmemeleri daha yerinde olacaktır.

  (bk. Mehmed PAKSU, bâdet Hayatımız-1)
   
Yükleniyor...