afrikada kuraklık yaşayan ülkeler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 23 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. afrikada kuraklık yaşayan ülkeler ve arfikada kuraklık görülen yerler nereler

  Somali, Kenya ve Etiyopya

  Afrika Boynuzu'nda yaşanan kuraklığın yarattığı sorunlara karşı acil önlemler alınması gerektirdiğine işaret ediliyor.
  Etnik ve siyasi nedenlerden kaynaklanan sorunların, bölgeye insani yardım yapılmasının önüne geçmemesi gerektiği ifade edilen raporda, şu görüşlere yer veriliyor:
  ''Kuraklık sorununu yalnızca bölgesel çatışma ya da küresel ısınma kaynaklı olarak derlendirmek, sorunun çözümünü güçleştirecektir. Sorun, makro ve mikro seviyede uzun ve kısa vadeli çözümlerle aşılabilir. Özellikle kuraklık yaşayan Uganda, Cibuti, Kenya, Somali ve Etiyopya gibi ülkeler lokal çözümler yerine bütün bölgeyi kapsayan projelerde işbirliği içinde olmalıdır. Bunun için bir işbirliği forumu kurulabilir. Söz konusu ülkeler kuraklıkla mücadele etme imkanına teknolojik ve mali kaynaklar açısından sahip olmasalar bile kuraklık nedeniyle yaşanan insani felaketi önleyebilir veya olumsuz etkilerin azaltabilirler.
  Doğu Afrika ülkelerinde bütçeden en büyük pay altyapı yatırımları yerine silahlanmaya ayrılmaktadır. Örneğin Etiyopya'da bütçenin yüzde 27'si silahlanmaya ayrılırken, Somali'de bu rakam yüzde 85'leri bulmaktadır. Oysa yetersiz altyapı, kuraklığın olumsuz etkilerin daha da artırıyor. Somali'den Kenya sınırındaki kampa ya yürüyerek ya da hayvanlar vasıtasıyla gidebiliyor. Bölgede kara ve demiryolu taşımacılığının gelişmemiş olması yaşanan insani felaketin boyutlarını artırıyor.
  Sorunun kalıcı olarak çözümü için uzun vadeli kalkınma projelerinin uygulanması gerekiyor. Bölgede göçebe hayat yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan büyük bir nüfus var. Bunların doğal çevreye zarar vermeyen küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştirmeleri konusunda teşvik edilmeleri gerekiyor. Gönüllü bir şekilde yerleşim alanlarının açılması, halkın sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu bölgelerin kırsal bölgeden çıkarılması da sorunun çözümüne katkı sağlayacak adımların başında geliyor.''

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağu 2014
Yükleniyor...