Afüvv (El-Afüvv) Nedir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 28 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Afüvv (El-Afüvv) Ne Demek
  Afüvv (El-Afüvv) Ne Anlama Geliyor?
  Afüvv (El-Afüvv) Anlamı Nedir?

  Afüvv (El-Afüvv) Nedir?

  Affedici olan.

  “Günahları imha edip sahibini cezalandırmaktan vazgeçen.

  “Bir hayrı açıklar ya da gizli tutarsanız
  veya bir kötülüğü bağışlarsanız, şüphesiz Allah, Afüvv ve Kadîrdir. (Nisâ Sûresi, 4/149)

  Bu ismin Ğaffâr isminden daha şümullü olduğu beyan edilmiştir. Zira, Ğaffâr ismi günahları örten mânâsınadır. Afüvv ismi ise, günahın karşılığı olan cezayı tamamen ortadan kaldıran demektir.

  Bu isme mazhar olan bir günahkâr, yaptığı isyana karşı kendisinde Müntakim (intikam alan, şiddetle cezalandıran) isminin tecelli etmesinden kurtulmuş demektir.

  Bir müminin bu isimden alacağı ders, Allahın rahmetinden daima ümitli olmakla yeis (ümitsizlik) tehlikesinden uzak kalmaktır.

  Bir mümin, kendisine karşı işlenen suçları bağışlar ve affederse bu isme mazhar olmaya daha fazla liyakat kazanmış olur. Affetmediği halde affedilmeyi bekleyen insan, nefsine mağlûp olmuş ve aldanmıştır.

  Bir insan, nefsini tam mağlûp etmek istiyorsa, muhataplarının kusurlarını bağışlamakla da kalmayacak, “sen kötülüğü en güzel iyilikle bertaraf et (Müminûn Sûresi, 23/96) âyetinden ders alarak, kendisine kötülük yapanlara iyilikle mukabele etmeye çalışacaktır. Bu ise nefsin hiç hoşuna gitmez, ama ilâhî rıza, af ve mağfiret de bu yoldadır.