Ağız kokusu nasıl giderilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 26 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ağız Kokusunu Önlemek İçin Neler Yemeliyiz

  Elma, armut, havuç : İçerdikleri gıda lifi sayesinde tükürüğü temizler, aynı zamanda hoş tatları sayesinde nefesimizi ferahlatırlar.

  Taze nane yaprakları : Özellikle soğan ya da sarımsak yediğseniz bunların kokularını yok etmede oldukça etkili bir bitkidir.

  Tarçın kabukları : Tarçın kabuklarında bulunan özel bir yağ, ağızda bulunan bakteriyi yok eder.

  Sakız : İçeriğinde xylitol bileşkeni olan sakızlar çürüklerini önlemeye yardımcı olur.

  Limon :
  Limon ağız kokusunu önlemede önemli bir yiyecektir. Limonu ortadan ikiye bölüp yiyin.

  Maydanoz : Nefesiniz ferahlatmakta oldukça etkili bir bitkidir maydanoz. Özellikle soğanlı, sarımsaklı yiyeceklerden sonra bir parça ağzınıza atın ve yavaş yavaş ağzınızın içinde çiğneyerek ezin.Ferahlığı sizde hissedip ağız kokunuzun yok olduğunu göreceksiniz.

  Kakule, anason, kişniş, karanfil, rezene gibi bazı baharatlar : Eğer ağız kokusu probleminiz varsa sofanızda bu baharatları bulundurmaya ve kullanmaya özen göstermelisiniz.

  Yoğurt : Günde bir veya iki kere yiyeceğiniz yarım kap yoğurt ağız içerisindeki ağız kokusuna neden olan hidrojen sulfüt kokusunu yok etmeye yardımcı olur.
   
 2. Cevap: Ağız kokusu nasıl giderilir?

  AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMEK İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

  Sabah kalktınız nefesinizin çok kötü koktuğunu kendiniz bile hissediyorsunuz, arkadaşınızla konuşurken ağzınızı kapatmak zorunda kalıyorsunuz, siz konuşurken karşınızdaki kişiler sizden uzak durmaya çalışıyor ya da siz konuşurken karşınızdaki kişinin yüz ifadesi birden değişiyorsa bu sorununuza acilen çare bulma zamanınız gelmişte geçiyor demektir.

  Öncelikle bu sorununuzun neyden kaynaklandığını bulmanız gerekiyor. Çünkü ağız kokusunun birden fazla nedeni vardır.


  *Ağız Kokusu İçin Bitkisel Çayın Yapılışı-1

  Malzemeler


  Biberiye çiçekleri

  Sıcak su

  1 adet limon

  Yapılışı : Biberiye çiçekleri kaynar suyun içine atılır. İçine 1 adet limon dilimlenerek eklenir. Bu karışım 20 dakika bekletilir. Sürenin sonunda karışım sıkılarak su elde edilir. Elde edilen bu su biraz daha dinlendirildikten sonra sabahları aç karnına ve yemek sonrası bir fincan içilir.

  *Ağız Kokusu İçin Gargaranın Yapılışı-2

  Malzemeler

  Menekşe çiçekleri

  Maydanoz

  Nane ruhu

  Yapılışı : Menekşe çiçekleri ve maydanoz bir miktar suyun içinde 10 dakika kaynatılır. Elde edilen karışım süzülür. Bu suya bir miktar nane ruhu katılarak bir gün bekletilir. Artık ağız kokusu sorununuz için gargaranız hazırdır. Bu suyla rahatsızlığınız devam ettiği sürece yemeklerden önce ve sonra gargara yapabilirsiniz.

  *Ağız Kokusu İçin Gargaranın Yapılışı

  Malzemeler


  Adaçayı

  Nane ruhu

  Yapılışı : Bir avuç kadar adaçayı sıcak suyun içine katılarak 15 dakika demlenmesi beklenilir. Elde edilen karışım sıkılarak içine bir miktar nane ruhu katılır. Bu su gün boyunca dinlendirilir. Dinlendirilmiş olan su yarı oranda içme suyuyla karıştırılarak ağız sık sık çalkalanarak gargara yapılabilir.
   
 3. Cevap: Ağız kokusu nasıl giderilir?

  Öncelikle dişlerle birlikte dilinizide fırçalayın ardından doldurun ağzınıza karanfili bütün bir gün boyunca hem siz rahat edin hem çevrenizdekiler :p
   
 4. Cevap: Ağız kokusu nasıl giderilir?

  Bitkilerle geçiştirmek kısa süreli bir tedavi asıl sebebinin araştırılıp tedaviye oradan bakmak lazım
   
Yükleniyor...