Ağrıda Tarım ve Hayvancılık

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 6 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ağrı İlinde Tarım ve Hayvancılık

  Düzlük alanların daha verimli olduğu Ağrı da genellikle tarla ziraatına dayalı tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Yayla ve meralarda yetişen hayvanlar ve bu hayvanlardan elde edilen ÜrÜnler, il ticaret hayatında önemli rol oynar. şehir Merkezine yakın köylerde arıcılık ta yapılır. Endüstri fazla gelişmemiştir.

  Ağrı da halkın geçimi genelde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ekonomi tarımdan çok hayvancılık ve hayvan ÜrÜnlerine dayanır.Ağrı Ülkemizin önemli bir hayvancılık merkezi durumundadır. il deki en önemli geçim kaynağı hayvancılık olup, ekonominin temeli hayvan ve hayvan Ürünlerinin satışına dayanır. İl in coğrafi yapısı itibariyle geniş yayla ve meraların bulunması ve toprağın tarıma fazla elverişli olmaması nedeniyle hayvancılık bÜyÜk oranda yaygınlaşmıştır.

  Koyun başta olmak Üzere büyük ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği ile süt Ürünleri, Ağrı ilinin başlıca gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Dağlarda yabani keçi, boz ve beyaz ayı, sansar, tilki kurt ve tavşan bulunur. Ayrıca Ağrı Dağında derisi kıymetli Engerek Yılanı ile ilde özellikle sazlıklar ve Göl kıyılarında yabanördeği, yabankazı, turna ve keklik gibi av kuşları bulunmaktadır.

  Ağrı nın yurt ekonomisine en büyük katkısı canlı hayvan ihracatı ve hayvansal Ürünlerdir. Hayvan Ürünlerinden; Süt, yoğurt, Peynir, Lor, yağ, ve et olarak faydalanıldığı gibi deri ve yÜnÜnden de önemli derecede faydalanılır. YÜnden yatak yapılır. Eldiven, çorap, başlık, keçe, kilim, halı gibi kullanma ve sergi eşyaları örülür. Hayvanların gübresi kurutularak tezek adı verilen yakacak olarak kullanılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Haz 2014
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ağrıda Tarım Hayvancılık
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,322
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,667
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,207
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,948
 5. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,467