Ahfeş'in Keçisi Gibi Baş Sallamak Deyiminin Anlamı

'Türkçe Sözlük' forumunda EyLüL tarafından 2 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ahfeş'in Keçisi Gibi Baş Sallamak Deyiminin Anlamı
  ahfeş in keçisi gibi baş sallamak
  Ahfeş'in Keçisi Gibi Baş Sallamak Deyimi


  1.karşısındaki insanın ne dediğini anlamadan,dinlemeden kafa sallayan insanlar için kullanılan bir deyimdir. bu deyimin öyküsünü dinlemek isteyenler vardır elbet buyrun bakalım...

  arap bilgilerinden ahfeş, küçük bir çocukken çalıştığı dersler aklına daha iyi girsin diye bunları önüne gelen herkese anlatırmış. tabii insanlar ahfeş`in sürekli kendilerine çalıştığı dersleri anlatmasından bıkmış. ahfeş`in yakaladığı kişiyi kolay kolay bırakmadığını bilen insanlar, onu görünce bir bahane bulup, koşarak yanından kaçmaya başlamışlar.

  ahfeş bakmış bu böyle olmayacak. pazardan bir keçi almış ve derslerini ona anlatmaya başlamış. fakat işin havasına daha da girmek için keçinin boynuna bir ip bağlamış. ahfeş her sözünün sonunda keçinin evet anlamında başını sallaması için keçinin boynundaki ipi çekmeye başlamış. bir süre sonra keçi kendini bu işe o kadar kaptırmış ki, ahfeş`in her sözünün sonunda kendiliğinden başını sallamaya başlamış.

  o gün bugündür de karşısındaki insanın ne dediğini anlamadan, dinlemeden kafa sallayan insanlar için bu deyim kullanılır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahfeş'in Keçisi Gibi
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,873
 2. anniccha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  566