Ahmed Bin Yahya El-Cela Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 3 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ahmed Bin Yahya El-Cela Biyografisi
  Ahmed Bin Yahya El-Cela Hayatı Hakkında Bilgi

  Ahmed Bin Yahya El-Cela Evliyânın büyüklerindendir.İsmi Ahmed bin Yahyâ el-Celâ, künyesi Ebû Abdullah'tır. İbn-i Celâ diye de bilinir. Aslen Bağdatlıdır.Ahmed Bin Yahya El-Celanın Doğum târihi bilinmemektedir. Şam'da yaşadı. Babası Yahyâ el-Celâ da evliyânın büyüklerindendi. Ahmed Bin Yahya 918 (H. 306) senesi Receb ayında Şam'da vefât etti.

  Ahmed bin Yahyâ önce babasından ilim ve edeb öğrendi. Ahmed Bin Yahya El-Cela Zamânın büyük velîlerinden Zünnûn-i Mısrî ile Ebû Türâb Nahşebî hazretlerinin sohbetlerinde yetişip olgunlaştı. Cüneyd-i Bağdâdî, Ebü'l-Hasan-ı Nûrî hazretleri ile görüşüp istifâde etti.Ahmed Bin Yahya El-Cela Evliyâdan Ebû Abdullah Busrî'nin sohbet arkadaşı oldu.

  Ahmed bin Yahyâ, Şam evliyâsının en meşhurlarından olup derin ilmi ve hikmetli sözleri vardı.Ahmed Bin Yahya El-Cela Bir taraftan insanların kalblerini mânevî kirlerden temizlerken, diğer yandan ilim öğretip talebe yetiştirirdi. Ebû Ali Rodbârî, Ebû Bekr Muhammed Dukkî ve Hakim Tirmizî talebelerinin meşhurlarındandır.
   
Yükleniyor...