Ahmet Ferit Tek Kimdir

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 26 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Ferit Tek Hayatı
  Ahmet Ferit Tek Hakkında Bilgi


  Ahmet Ferit Tek (7 Mart 1878 - 25 Kasım 1971)


  Ahmet Ferit Tek Türk siyasetçi, diplomat, fikir adamı.

  Ahmet Ferit Tek Türk Ocağı'nın kurucularındandır ve derneğin resmi kuruluşundan sonraki ilk genel başkanıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk İçişleri Bakanı'dır. Son Osmanlı Meclisi Mebusanı'nda, TBMM 1. Dönem ve 2. Dönem'de milletvekilliği, I. ve II. İcra Vekilleri Heyeti'nde ve 1. Hükümet ve 2. Hükümet'te bakanlık, sonrasında diplomatlık yaptı.
  Ahmet Ferit Tek Fecr-i Ati döneminin kadın yazarlarından Müfide Ferit Tek'in eşi, sanat tarihçisi Emel Esinin babasıdır.

  Ahmet Ferit Tekin, Mekteb-i Mülkiyede ders verirken okuttuğu takrirleri Tarih-i Siyasi, Tarih-i Medeniyet adı altında basılmıştır. Her ikisi de sahalarında yazılmış ilk kitaplar arasındadır ve ders teksiri olduklarından çok az sayıda basılmışlardır.

  Ahmet Ferit Tek Sinopta sürgün olarak bulunduğu sırada yazıp İstanbulda yayımlattığı Turan isimli bir de kitabı vardır. Bunların dışında 1912 tarihinde Kuvvet ve Siyaset Muharebesi ile Kanun-u Esasi-yi Vilayet isimli iki önemli makalesi, Türk Ocakları yayın organı olan Türk Yurdu Dergisinde çıkmıştır. Türk Ocağı adlı makalesi 1914 tarihli Nevsal-i Millide yayımlanmıştır. Türk Edebiyatı Dergisinin 1973 Ekim sayısında ise 1972 Başında Dünya Umumi Siyaseti ve Türkiye isimli yarım kalmış bir makalesi kızı Emel Esin tarafından yayımlanmıştır.  kaynak:vikipedi