Ahmet Haşim Edebi Kişiliği Kısaca

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 1 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Haşim Edebi Kişiliği  Ahmet Haşim Fecri Ati topluluğunun en güçlü şairlerindne birtanesidir.Ahmet Haşim'in şiirlerinde musikide yer almaktadır.Ahmet Haşimi yazdığı şiirlerinde sadece aruzu kullanmıştır.Ahmet Haşimi Çocukluk anıları, aşk ve tabiat şiirlerine hakim olan temalardır İçine kapanık ve hassas bir insan olan Hâşim'in şiirlerinde gerçek hayattan uzak, hayali bir aleme sığınma isteği görülmektedir.

  Ahmet Haşimi 1921 yılına kadar yazmış olduğu şiirlerinin dili Servet-i Fünûn dilinden farksızdır.Ahmet Haşim Bu yıldan sonra yazdıklarında konuşma diline yaklaştığı görülüyor.Çeşitli nazım şekillerini denemiştir daha çok da serbest müstezatı tercih etmiştir.Ahmet Haşim Empresyonizm ve sembolizmin etkisiyle şiirler yazar.

  Ahmet Haşim'e göre şiir, anlamın ve ahengin uyumundan doğar bu bakımdan Ahmet Haşim Şiirin Ahenk kavramına büyük önem vermektedir.Ahmet Haşime göre şiirlerde açıklık ve fikir gereksiz olarak görülmektedir.Ahmet Haşim Şiirin, anlamını okuyucusundan alması gerektiğini düşünür.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/ahmet-hasim-99601.jpg]ahmet-hasim-99601[/IMGALT]
   
Yükleniyor...