Ahmet Vefik Alp Kimdir

'Biyografi' forumunda Meryem tarafından 6 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Vefik Alp'ın hayatı
  Ahmet Vefik Alp hakkında bilgi


  1948 Kızıltoprakta doğdu. 1967de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973te Yüksek Mühendis Mimar oldu.
  İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerikada yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı.
  1982de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı.
  1984de doçent, 1989da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi profesörlüğüne getirildi.
  Amerika ve Suudi Arabistana ilaveten İsviçre ve Japonyada birçok çalışma yaptı.
  1996 yılında “T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne getirilen Alp, aynı yıl “Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliğine ve bunu takiben “Güney Avrupa Direktörlüğüne oybirliği ile getirilmiştir.
  2000 yılında Yüksek Bilim Konseyinin teklifi üzerine “Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından 16 ülkeden 21 üyenin oybirliği ile “Büyük Usta mertebesine yükseltilmiştir.
  Prof. Alp, 1999-2002 yılları arasında Başbakan Başdanışmanlığı görevini üstlenmiştir.
  Birçok projesi uluslararası ödül almış Prof. Alp, halen Yeditepe Üniversitesinde misafir profesör olarak proje yürütmektedir.
  İngilizce ve Fransızcayı çok iyi derecede bilen Prof. Alp, evli iki çocuk babasıdır.


   
Yükleniyor...