aile içi kalıtsal hastalıklara örnekler?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda cCasT tarafından 21 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. aile içi kalıtsal hastalıklara örnekler?
  1. Kromozomal Hastalıklar

  Kromozomlardaki sayısal (Down Sendromu, Trizomi 18 ve Trizomi 13 ) ve yapısal (delesyonlar ya da duplikasyonlar) değişiklikler sonucu ortaya çikan genetik hastalıklardır. Genellikle sporadik olarak görülürler. Pek küçük bir bölümü ailevi özellik gösterir. Herhangi bir yapısal kromozom anomalisini dengeli olarak taşiyan kişinin çocuklarinda kromozomal düzensizliğe bağlı ağır sendromlar görülebilir. Bu ailelere genetik danışma verilmesi, uygun genetik analizlerin yapılması sağlıklı çocuk sahibi olabilmelerini sağlar.

  Multifaktöryel Hastalıklar

  Bir çok küçük etkili genin çevreyle etkileşmeleri sonucu yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çikan hastalıklardır. Bu gruptaki hastalıklar toplumda yaygın.olarak görülür. Bu hastalıklar arasında yarık damak ve dudak gibi doğuştan olan ya da diabet ve şizofreni gibi sonradan ortaya çikan hastalıklar yer alır.

  Edinsel Somatik Genetik Hastalıklar

  Somatik hücrelerde yaşamın ileri dönemlerinde gerçekleşen mutasyonlar sonucu ortaya çikan ve kalıtsal olmayan hastalıklar yer alırlar. Bu hastalıkların en yaygın olanı kalıtsal olmayan kanserlerdir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014
 2. Hemofili
  albinizim
  habsburg dudağı
  renk körlüğü
  tat alma, tat alamama
  saç dökülmesi
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Haz 2014
Yükleniyor...