Aile Nedir?

'Türkçe Sözlük' forumunda Sitem tarafından 11 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Aile ne demek,Aile tanımı,Aile sözlük anlamı,Ailenin anlamı,Ailenin anlamı nedir

  Aile Nedir?

  1 . evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik.

  2 . sosyolojikarı, koca ve çocuklardan oluşan topluluk:


  3 . aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü:


  4 . birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.


  Aile Nedir?
  Aile, toplumun en küçük birimi olarak kabul edilir. Aile denince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile, varsa onların evlenmemiş çocukları anlaşılır. Bu tip aileye "çekirdek aile" denir.

  Çekirdek ailedeki çocukların evlenmesiyle de yeni bir çekirdek aile ortaya çıkar. Ama aile sözcüğünün bundan daha geniş anlamı da vardır. Daha çok sayıda akrabadan oluşan birimi, hatta bir soyu ya da sülaleyi tanımlamak için de aile sözcüğü kullanılır.

  "Aile" sözcüğü günlük dilde çok değişik grupları tanımlamak için de kullanılır. Örneğin "Hasan iyi bir aileydi" dendiğinde, Hasan'ın sorumlu bir baba ve koca olduğu anlaşılır. Oysa birisi "Benim ailem Adana'dan gelmiş" dediği zaman, annesiyle babasının, hatta belki de dedelerinin Adana'da yaşamış olduğunu belirtir. Bir başkası "Bu bir aile toplantısıdır" dediğinde, o toplantıda yalnızca akrabaların bulunacağı anlaşılır. Bunlar amcalar, dayılar, teyzeler, halalar, yeğenler ve evlilik bağıyla aileye katılmış kişilerdir. Bütün bunlar bize, "aile" kavramının her zaman evliliğe ya da ortak atalara dayalı ilişkileri kapsadığını göstermektedir.
   
 2. Cevap: Aile Nedir?

  Aile Ne Demektir?

  Aile demek,toplumdaki en küçük topluluk demektir.Aile en az 3 kişiden oluşur.Böyle az kişilerden oluşan ailelere ''Çekirdek Aile''denir.Fakat anne,baba ve çocuklardan ibaret ayrıca babaanne,anneanne,dede,enişte,teyze,hala,amca vb. kişilerce yaşanılan topluluğa,aileye ''Geniş Aile'' adı verilir.Nedeni ise geniş olarak aynı ortamda bulunmalarıdır.Ayrıca aile demek;bireyin ilk eğitimini aldığı yerdir.Aile içinde herkesin sorumlulukları vardır.
  Bunların bazıları ise şunlardır:
  Aile birbirini anlamalı ve birbirine zor anlarında birbirlerine yardımda bulunmalıdır.

  Aile,evde bulunan kurallara uymalı ve birbirine karşı saygılı davranmalıdır.

  Aile sorumluluklarını bilmeli ve sorumluluklarını yerine getirmelidir.

  Aile demek...

  Her şeye ve herkese hoşgörülü ve sabırlı davranmaktır...
   
 3. Cevap: Aile Nedir?

  aile kan bağıyla oluşan toplumun en küçük bireyine denir.çekirdek ile çocuk ,anneve babadan oluşur
   
Yükleniyor...