Akbil sistemi değişiyor,yeni manyetik kartlar

'Haberler' forumunda anniccha tarafından 12 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Akbil yerine manyetik kartlar geliyor...
  Manyetik kart fiyatları

  İstanbullura yakında toplu taşıma araçlarında seyahat etmek için kullandıkları akbillerin yerine manyetik kartlar kullanacak. Manyetik kartlı sisteme geçiş aşama aşama olacağı, yeni sisteme geçilene kadar akbillerin kullanılabileceği açıklandı.

  [​IMG]

  Sisteme ilk geçecek olanlar ise öğretmen, öğrenci, 60 yaş üstü vatandaşların kullandığı indirimli (paso) seyahat kartları olacak. Öğrenci pasoları, ve engellerin kullandığı beyaz kartı olan vatandaşlar 31 Temmuza kadar akbillerini İstanbulda belirlenen noktalarda manyetik kartlarla değiştirmeleri gerekiyor.

  İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILABİLİYOR

  Daha önce 31 Temmuz olarak duyurulan 60 yaş üstü kartlarda ise kart değişim noktalarında yaşanan yoğunluk sebebiyle bu süre eylül ayının sonuna kadar uzatıldı. Bu yoğunluklar ile ilgili sorularımızı cevaplayan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlının Basın Danışmanı Ömer Bildirici, “Yaşlılık kartı almak isteyen vatandaşların bu noktalara gelmelerine gerek yok. İnternetten başvuru yapmaları halinde biz vatandaşlarımzın kartlarını ev adreslerine postalıyoruz dedi.

  Buna rağmen kartlarını kendisi almak isteyen vatandaşları da dikkate aldıklarını belirten Bildirici yoğunluk yaşamaması için değişim bu süresini 31 Eylüle kadar uzattıklarını söyledi.

  BÜTÜN AKBİLLER DEĞİŞECEK

  Temmuz veya Eylül ayı sonuna kadar akbillerini değiştirmek zorunda olan öğrenciler, öğretmenler, yaşlılar ve engelliler dışında akbildiğer vatandaşlar ise İETTden ilgili duyuru yapılıncaya kadar akbillerini kullanmaya devam edebilecekler.

  Bütün akbillerin ne zaman değiştirileceği konusunda kesin bir tarih olamdığını belirten Bildirici “Manyetik kartların bütün toplu taşıma araçlarında kullanılması için çalışmalarımız sürüyor. Bütün akbilleri manyetik kartlarla değiştireceğiz. Fakat bu değişim yapılacağı zaman gerek afişlerle gerek internet sitemizden vatandaşlarımıza değişim için gerekli duyuruları yapacağız dedi.

  MANYETİK KARTLAR 10 LİRA

  Manyetik kartlar şimdilik sadece akbil yerine geçerken her yıl kart değiştirmek zorunda kalan öğrenci ve yaşlılarında bu değişim sorunlarını ortadan kaldıracak. İETT, vatandaşların ellerindeki akbili 6 TLye sayarken yeni manyetik kartlar için ise bir defaya mahsus 10 TL alınıyor.

  1 MİLYON KİŞİ AKBİLİNİ DEĞİŞTİRECEK

  Her yıl için kartlarını değiştirmek zorunda olan öğrenci, öğretmen, engelli ve 60 yaş üstü kartına sahip vatandaşlar böylece bu yıl manyetik karta geçmiş olacak. 17 Mayısta başlayan ve 31 Temmuzda sona erecek süre zarfında yaklaşık bir milyon kişinin akbilini değiştirmesi beklenirken şimdiye kadar 750 bin kişinin akbilini manyetik kartlarla değiştirdiği açıklandı.
  kaynak:hürriyet
   
 2. Cevap: Akbil sistemi değişiyor,yeni manyetik kartlar

  hep para para yani extra halkın cebinde para çıkacak bence:f196:
  bilgi için sağol:f118: