Albert Einstein Görelilik Kuramı

'Etüt Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 27 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Albert Einstein Görelilik Kuramı nedir
  Albert Einstein'ın Özel Görelilik Kuramı
  Özel görelilik kuramı
  Einstein İzafiyet teorisi


  Albert Einstein Görelilik Kuramı
  Özel Görelilik Kuramı ya da İzafiyet teorisi, Albert Einstein tarafından 1905’te Annalen der Physik dergisinde, "Hareketli cisimlerin elektrodinamiği üzerine" adlı 2. makalesinde açıklanan ve ardından 5. makalesi "Bir cismin atıllığı enerji içeriği ile bağlantılı olabilir mi?" başlıklı makaleyle pekiştirilen fizik kuramıdır.

  Örnekle anlatırsak;

  İki araba yan yana aynı hızla seyr halinde olursa arabadaki gözlemci diğer arabayı sabit hızla görür.Ama dışarıda bir gözlemci olursa iki arabayı da haraketli görür.Yani iki gözlemci de aynı arabayı izafi şekilde görür.Görelilik ismi de buradan gelir.

  Özel görelilik kuramının gücü ve sağlamlığının en önemli nedeni,sadece iki kabullenim (postulate)üzerine inşa edilmiş olmasıdır.

  Bu kabullenimler:

  * Fizik yasaları evrenin her yerinde ve bütün eylemsiz referans sistemlerinde aynı şekilde işler.(Bu kabüllenim evrensel bir referans sitemin yokluğundan kaynaklanmaktadır.Eğer fizik yasaları birbirine göre bağıl harekette bulunan farklı gözlemcilere göre farklı olsalardı ;gözlemciler,bu farklılıkları kullanarak uzayda hangisinin "durgun",hangisinin "hareketli" olduklarını bulabilirlerdi.Fakat böyle bir farklılık yoktur ve görelilik ilkesi bu gerçeğin ifadesidir.)
  * Işığın hızı, bütün eylemsiz referans sistemlerinde aynı ve sabittir.
   
Yükleniyor...