Albert Einstein Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 21 Nis 2011 tarihinde açılan konu


 1. Albert Einstein Hayatı Kısaca


  Albert Einstein, Almanyada 14 Mart 1879 tarihinde doğdu. Doğumundan kısa süre sonra ailesi Muniche taşındığı için eğitimine Munichdeki Luitpold Gymnasiumda başladı. Bu dönemlerde annesinin ısrarı ile keman dersleri alıyordu. 1894 yılında Hermann Einsteinın iflası sonucu aile İtalyaya taşındı. Bu dönem, Albert okulunu bitirmek için dönem sonuna kadar Munichte kaldı. 1896 yılında ailesi tarafından eğitimine devam etmesi için Aarau, İsviçreye gönderildi ve Zurichdeki Swiss Federal Polytechnic Schoola fizik ve matematik öğretmeni olmak için başladı. 1901de mezun oldu ve İsviçre vatandaşlığına hak kazandı. Öğretmenlik yapabileceği bir pozisyon olmadığı için teknik asistan olarak İsviçre Patent Ofisinde çalışmaya başladı. 1905 yılında doktorasını tamamladı.

  Patent Ofisinde çalıştığı sürede birçok önemli iş yaptı ve 1908de Bernee okutman olarak atandı. 1909da Zurich Üniversitesinde Professör ünvanı ile çalışmaya başladı. Daha sonra 1911de Prague Üniversitesinde Fizik Professörlüğüne erişti fakat 1912de benzer bir pozisyon için Zurich Üniversitesine geri döndü. Burda, matematikçi Marcel Grossman ile çalışmaya başladı. Bu dönemde Albert, zamanı dördüncü boyut olarak tanımladı. 1914de Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü müdürlüğüne ve Berlin Üniversitesinde Professörlüğe atandı. Aynı yıl Alman vatandaşlığına geçti fakat 1933de politik sebeplerden ötürü (Hitlerin ve Nazi Partisinin iktidara gelmesi ve kendisinin Musevi olmasi) bu haktan vazgeçip Amerikaya göç etti ve

  Princeton Üniversitesinde Professör oldu. 1940 yılında Amerikan vatandaşı oldu ve 1945de Princetondaki işinden emekli oldu.

  Albert Einstein, Avrupa ve Amerikadaki birçok üniversiteden fizik, tıp ve felsefe dallarında onursal doktora almaya hak kazandı. 1920lerde Avrupa, Amerika ve Uzak Doğuda ders verdi. Çalışmaları sayesinde birçok ödül aldı, bunlar arasında Copley Nişanı (1925) ve Franklin Nişanı (1935) da vardır
  1903 yılında kendisi gibi bir fizikçi olan Mileva Maric ile evlendi, bir kızı ve iki oğlu oldu. 1919 yılında Milevadan boşanıp kuzeni, Elsa Löwenthal ile evlendi. Aldığı ilk Nobel Ödülünü boşanırken eski karısı Milevaya verdi. 18 Nisan 1955de Princetonda öldü. Ölümünden sonra yapılan araştırmalarda beyin yapısının normal bir insandan oldukça farklı olduğu, çektiği çeşitli sorunların bu yapıdan kaynaklandığı ortaya çıktı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012
 2. biraz daha kısa olsaydı sevinirdim ama yine de doğru ve öz olmuş yazana da teşekkürler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Eyl 2014
 3. ben ilk paragrafla son paragrafı yazdım en azından daha kısa oluyor ;) :)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Eyl 2014
Yükleniyor...