Alemdar Yalçın Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 12 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Alemdar Yalçın Biyografi
  Alemdar Yalçın Hayatı

  Alemdar Yalçın,1950 Kayseri Doğumludur. edebiyat profesörü, araştırmacıdır.

  Alemdar Yalçınİlk ve orta öğrenimini Kayseri'de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.Alemdar Yalçın Edirne Erkek Öğretmen Okulu ve Kırıkkale Lisesinde öğretmenlik yaptıktan sonra 1979 yılında Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu'na atandı. 1977'de "1920/1928 Yılları Arasında Yazılan Romanlarda Batıl İtikatlar ve Boş Taassup" isimli yüksek lisans tezini, 1982 yılında "İkinci Meşrutiyet Tiyatrosu'nda İçtimai Meseleler" isimli doktora tezini tamamladı.

  Alemdar Yalçın1984 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü'ne yardımcı doçent olarak atandı. 1986 yılında Rotterdam Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı ve Radyo Televizyon Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Aynı yıl içinde UNESCO Milli Komitesi üyeliğinde bulundu.

  Alemdar Yalçın 1989'da Bağdat Üniversitesi Diller Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Alemdar Yalçın Bu sırada İngilterede Eastbournede dil ve eğitim çalışmalarına katıldı.

  Alemdar Yalçın Birinci Körfez Harekatı öncesi 1991'de geri dönerek Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndaki müdür yardımcılığı görevine devam etti.Alemdar Yalçın 1991'de bu görevinden ayrılıp Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü'ndeki görevine döndü ve aynı yıl doçent oldu.

  Alemdar Yalçın Gazi Eğitim Fakültesi'nde Dekan Yardımcısı, Gazi Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

  Alemdar Yalçın Şubat 2008'de hem Rektör yardımcılığından hem Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığından ayrıldı. Bu görevlerin dışında Prof. Dr. Alemdar Yalçın Türkiye Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Merkez Tübikam Başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.
   
Yükleniyor...