Alerjik nezle tedavi yöntemi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Elfida tarafından 12 Nis 2012 tarihinde açılan konu


 1. Alerjik nezle nasıl tedavi edilir


  Alerjik nezle tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir


  Toplumda en sık görülen allerjik hastalıklardan birisidir. Mikrobik nezlelerden farklı olarak, bir de burun kaşıntısı ve ard arda hapşırmalar vardır. Polen allerjisi olanlarda tüm ilkbahar süresince, ev tozu akarlarına allerjisi olanlarda tüm yıl boyu devam eder. Allerjik nezle, tanısı ve tedavisi kolay bir hastalıktır.

  Sık nezle, burun kaşıntısı, hapşırık ve burun tıkanıklığı olan kişilerde araştırılmalıdır. Alerjik nezle sinüzit, farenjit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına ve ağırlaşmasına yol açacaktır. Sık nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde, sürekli antibiyotik kullanılması sakıncalıdır, öncelikle bu durumun nedenleri araştırılmalıdır. Alerjik nezle görülmesinde hem kalıtsal faktörlerin hem çevrenin önemli rolü vardır. Ailesinde alerjik hastalık olanlarda risk fazladır. Çevresel faktörler olarak alerjenlerle temas, hava kirliliği hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

  Tedavide ilk adım hastanın duyarlı olduğu alerjenleri çevresinden uzaklaştırmak olmalı. İkinci adım ise, ilaçlarla hastalığa ait kaldırmak ve hastalığın ilerlemesini önlemektir. İlaç tedavisiyle de yeteri kadar iyileşmeyenlerde, halk arasında alerji aşısı olarak bilinen tedavi uygulanıyor. Bugün için ağızdan damla şeklinde verilen aşı formlarının yan etkileri, iğne ile verilenden daha az oluyor. Ancak, daha az yan etkisi olan özel alerji tedavilerinin geliştirilmesine çalışılıyor.
   

Yükleniyor...