Alessandro volta kimdir kısaca hayatı

'Biyografi' forumunda Demet tarafından 18 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. Alessandro volta kimdir

  Tam adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta olup İtalyan'dır. 18 Şubat 1745 tarihinde İtalya'nın Como şehrinde doğdu. Daha 29 yaşındayken kraliyet okulunda Fizik Profesörü oldu.
  1776'da gazların kimyasıyla ilgilendi ve metan gazıyla ilgili bir takım deneyler yürüttü. Elektrik potansiyelini ve yükü ayrı ele alarak bunlar arasındaki bağlantıyı keşfetti. Bu yüzden potansiyel fark'a daha sonraları soyisminden ilhamla VOLT dendi.
  1779'da, Pavia Üniversitesinde deneysel fizik profesörü oldu ve kırk sene kadar bu şekilde çalıştı. 1794'de evlendi. Bu evlilikten üç çocuğu oldu. 1819'da yılında emekli oldu. 5 Mart 1827'de vefat etti, Camnago Volta adlı yere gömüldü.

  volta.jpg
  Volta'nın İcatları şöyle
  VOLTAJ:
  Elektriksel Gerilim konusunda çalıştığı için ve yük ile ilgilisi açıkladığından Potansiyel Fark'ın birimine soyadı verilmiştir. VOLT, potansiyel farkın yani gerilimin birimidir.
  ELEKTROFOR:
  Elektrostatik indüksiyon işlemiyle elektrostatik (durgun elektriksel) yük üretmek için kullanılan basit bir jeneratör çeşidir. 1762 de İsveçli bilim adamı, Johan Carl Wilcke bulmuş olsa da geliştiren Volta'dır.
  VOLTA PİLİ:
  Bugünkü akülerin, bataryaların ve pillerin babası sayılan Volta pili, Sülfürik asit çözeltisine batırılmış, bakır ve çinko levhalarla akım üreten bir pil türüdür. Volta Pilinin Çalışma Prensibi anot ve katot adı verilen bu iki levhanın üzerinde biriken potansiyellerin farkına dayanır.