Alexander Rybak Kimdir?

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 17 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Alexander Rybak Hayat Hikayesi ve Resimleri

  Sovyetler Birliği’nde doğmuştur.4 yaşındayken ailesiyle birlikte büyüyüp yaşadığı Norveç’e taşınmıştır. Rybak, 5 yaşından beri enstrüman çalmaktadır, şu anda da hem piyano hem de keman çalmaktadır. Ailesi de sanatçı olan Alexander’ın annesi Natalia Valentinovna Rybak ünlü bir piyanisttir. Babası Igor Alexandrovich Rybak da Norveç’te çok tanınan bir kemancıdır. Alexander “Eğlendirmeyi her daim sevdim ve bu bir şekilde sanki benim ilahi görevim” demiştir. Alexander şu anda Norveç’in başkenti Oslo’nun dışındaki Nessoden bölgesinde yaşamaktadır.
  [​IMG]
  Rybak, hayli saygın bir ödül olan Anders Jahres ödülü ile 2004 yılında ödüllendirilmiştir. Norveç’in Popstar yarışması sayılan Idol: Jakten på en superstjerne (İdol : Bir süperstar aranıyor) yarışmasına katılmıştır ve yarı finale kadar çıkmayı başarmıştır. 2006 yılında NRK (Norveç Devlet Televizyonu) tarafından düzenlenen Kjempesjansen adlı yetenek yarışmasını kendi şarkısı olan Foolin ile kazanmıştır. Alexander ayrıca a-ha grubunun solisti Morten Harket ve Arve Tellefsen gibi isimlerle çalışmıştır. 2007 yılında bir Oslo Nye Teater yapımı olan Fiddler on the Roof (Damdaki Kemancı) müzikalinde kemancıyı oynamıştır. Buradaki rolü sayesinde Heddaprisen ödülünü kazanmıştır. Grete Salomonsen’in yönettiği Yohan adlı filmde Levi rolünde yer almıştır ve tanınmış model Aylar Lie ile oynamıştır
  [​IMG]
  Alexander Rybak, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nı Rus ve Norveç halk ezgilerinden esinlendiği Fairytale (Peri Masalı) isimli şarkısı ile 387 puan toplayarak kazanmıştır. Şarkının söz ve müziği Alexander’ın kendisine aittir. Şarkı, ünlü modern halk dansı topluluğu Frikar ile sahnelenmiştir. Şarkı Norveç’in en büyük gazetelerinden olan Dagbladet’ten tam puan almıştır. ESCtoday (Eurovision’da Bu Gün) isimli sitede yarı final elemelerinden finale kimlerin çıkacağı konusundaki bir ankette %71.3 oyla başı çekmiştir.
  [​IMG]
  Norveç’te yapılan ön eleme yarışmasında Rybak ezici bir üstünlük ile oy veren 9 ilin hepsinde de en yüksek puanı almıştır. Öyle ki telefon ile oylama ve jüri oylarının sonucunda Rybak 747.888 puan elde ederken ikinciliği kazanan Tone Damli Aaberge sadece 121.856 puan alabilmiştir.
  Böylece yarı final elemelerine katılma şansı kazanan şarkı yarı final elemelerini geçerek Eurovision’da finalde yarışma şansı kazanmıştır.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Final gecesinde yarışan Alexander Rybak ve şarkısı Fairytale (Peri Masalı) kırılması zor bir rekora imza atarak, Lordi grubunun 292 puanla elinde bulundurduğu en yüksek puan rekorunu 387 puan toplayarak kırmıştır. Bu puanla birlikte Rybak, ikinci gelen İzlanda’dan 169 puan ve rekorun eski sahibi Lordi grubundan 95 puan fazla almış oldu.
  [​IMG]

  Güzel şarkının sözleri ise şöyle..

  Years ago, when I was younger
  -Yıllar önce, ben gençken
  I kind a liked, a girl I knew
  -Bir kızı sevdim
  She was mine and we were sweet hearts
  -O(kız) benimdi ve sevgiliydik
  That was then, but then it’s true
  -Öyleydi, bu doğru
  I’m in love with a fairytale
  -Bir peri masalına aşığım
  Even though it hurts
  -Canımı yakmasına rağmen
  Cause I don’t care if I lose my mind,
  -Aklımı kaçırsamda umrumda değil
  I’m already cursed
  -Zaten lanetlenmişim ben

  Every day we started fighting
  -Her gün, kavga etmeye başladık
  Every night we fell in love
  -Her gece, aşık olduk
  No one else could make me sadder
  -Kimse beni üzemez
  But no one else could lift me high above
  -Kimse beni göğe çıkaramaz(memnun edemez)
  I don’t know what I was doing
  -Ne yaptığımı bilmiyorum
  When suddenly we fell apart
  -Aniden ayrıldığımız zaman
  Nowadays I cannot find her
  -Bugünlerde ona ulaşamıyorum
  But when I do we’ll get a brand new start
  -Yepyeni bir başlangıç yapmamızı kabul ettiğimde
  I’m in love with a fairytale
  -Bir peri masalına aşığım
  Even though it hurts
  -Canımı yakmasına rağmen
  Cause I don’t care if I lose my mind,
  -Aklımı kaçırsamda umrumda değil
  I’m already cursed
  -Zaten lanetlenmişim ben

  She’s a fairytale yeah
  -O(kız) bir peri masalı
  Even though it hurts
  -Canımı yakmasına rağmen
  cause I don’t care if I lose my mind,
  -Aklımı kaçırsamda umrumda değil
  I’m already cursed
  -Zaten lanetlenmişim ben
   
Yükleniyor...